World IRC Results 2013

Junior Men Lightweight

Pos Name Club/Country Time
1Alexander DiedrichConcept2 Team Germany06:27.4
2Daniel O'NeillEast End Rowing Institute, LTD.06:27.9
3Austin DunnSagamore Rowing Association06:28.5
4Jordan RogersNoxontown Rowing Association06:29.0
5Mark SteinbrickChristian Brothers Academy Crew (CBA)06:30.2
6Will RomanMoorestown Rowing Club06:32.6
7Jeffrey HouSt. George's School06:33.2
8David MottolaJames Madison High School Crew06:33.9
9Leonardo GarciaREMOMEXICO06:34.0
10Hallur NattestadFaroe Islands06:35.4
11Christopher TinsmanY Quad Cities06:36.6
12Niles ArnerNewburgh Rowing Club06:38.1
13Nick SauderSt. George's School06:38.7
14Alistair BellWalt Whitman High School06:39.6
15Brian ReganMoorestown Rowing Club06:40.0
16Aaron GoodmanPrinceton National Rowing Association/MJRC06:41.8
17Carson HakeWesterville Rowing Club06:42.0
18Tom WalkerPrinceton National Rowing Association/MJRC06:42.6
19John SmallwoodChristian Brothers Academy Crew (CBA)06:44.3
20Erik BovinoNavesink Indoor Rowing06:44.4
21Zachary SpringerNorth Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H06:44.6
22James KonopkaEpiscopal Academy06:45.0
23Kevin HayesChristian Brothers Academy Crew (CBA)06:45.1
24Kenneth MichalecNew Trier High School Rowing06:45.2
25Pat SalvatorePelham Community Rowing Association06:45.8
26Daniel SteinMiami Beach Watersports Center, Inc.06:46.3
27Connor GreenBoston College High School06:46.5
28William AllanChaminade High School06:48.1
29Brendan LuksikHampton High School Rowing Association06:48.4
30Oliver ProbstGreenwich Crew06:49.6
31Will HarringtonChaminade High School06:49.8
32William StoginNew Trier High School Rowing06:50.0
33David TallmanNorth Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H06:50.2
34Daniel SullivanBoston College High School06:50.6
35Tanner GrantCulver Academies06:51.0
36Samuel HenningChristian Brothers Academy Crew (CBA)06:51.3
37Mark RotondiNiskayuna High School06:51.4
38Kyle MabryHudson River Rowing Association, Inc.06:51.7
39Christian KellingPelham Community Rowing Association06:52.7
40George MgaloblishviliSoNo Rowing06:52.9
41Max RifkinMiddlesex School06:53.0
42Alex HardingOrlando Area Rowing Society, Inc.06:53.2
43Noah RickoltSt. Andrew's School, Delaware06:54.4
44Samuel SheridanNorth Allegheny Rowing Association/ N. Allegheny H06:55.0
45Keenan CarpenderMile High Rowing Club06:55.2
46Joshua PowerSt. Augustine Prep06:55.4
47Matthew HugginsSoNo Rowing06:55.5
48Ben SchorFriends of Port Rowing06:55.6
49Jack VienerSagamore Rowing Association06:55.8
50Graham RichartzSoutheastern Connecticut Rowing Club06:56.0
51Theodore FortierChristian Brothers Academy Crew (CBA)06:56.4
52William FoxSteel City Rowing Club06:56.9
52Willy MarelloPittsford Crew06:56.9
54Thomas McGowanBoston College High School06:57.1
54Conor NevilleDon Bosco Preparatory High School06:57.1
56Patrick AndersonFordham Prep Rowing06:57.5
56George HoldernessBelmont Hill School06:57.5
56Spencer SandsGreenwich Crew06:57.5
56Jonathan SnedakerSoNo Rowing06:57.5
60Benjamin DavisWestford WACC06:57.7
60Ben MistrettaDon Bosco Preparatory High School06:57.7
62Grant JanartRye High School Crew06:58.1
63Ryan PetersChaminade High School06:58.6
64Dylan TaylorSagamore Rowing Association06:58.9
65Augustino FormatoGreenwich Crew06:59.1
66Carl FinkbeinerFriends of Port Rowing06:59.2
67Austin HubbertChoate Rosemary Hall06:59.5
68Andrew SeskiDetroit Boat Club06:59.6
69Nathaniel HansenUnaffiliated06:59.7
70Landis WalshBelmont Hill School06:59.8
71Daniel WeihsChristian Brothers Academy Crew (CBA)07:00.0
72Andrew BorghesaniBromfield/Acton-Boxboro Rowing07:00.1
73Fisher CurranPittsford Crew07:01.1
74Richard NicolaidesNew Trier High School Rowing07:01.2
75Kieran HughesSt. Augustine Preparatory High School07:01.3
76Kevin BorupPrinceton National Rowing Association/MJRC07:01.7
77John EvittsBoston College High School07:02.6
78Dylan GoitzDetroit Boat Club07:02.7
79Eric MacySalisbury School07:02.8
80Nicolas BrunkMiami Beach Watersports Center, Inc.07:03.4
80John VulloChaminade High School07:03.4
82Brian LatuBoston College High School07:03.8
83Chris FolsomBelmont Hill School07:04.3
83Andrew SailNiskayuna High School07:04.3
85Henry EllisCascadilla Boat Club, Ltd.07:05.2
85Kevin TyrrellBoston College High School07:05.2
87David LincolnHarriton Boat Club07:05.7
88Dylan ReimPrinceton National Rowing Association/MJRC07:05.8
89Grahame WadeNavesink Indoor Rowing07:05.9
90Patrick GreenMainland Regional High School07:06.4
91Ethan LaLumiaMoorestown Rowing Club07:06.7
92Matthew RoteSalisbury School07:06.8
93Aiden McAleerBlair Academy Crew07:07.2
94James DohertyGreenwich Crew07:07.6
95Andrew StrackChaminade High School07:08.5
96Gideon SchmidtFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School07:08.6
97Allan DesrochersWestford WACC07:08.9
98Liam RochfordUnaffiliated07:10.2
99Connor MurphyBoston College High School07:10.9
100Jack AldenEpiscopal Academy07:11.1
101Colin Sharp-O'ConnorCascadilla Boat Club, Ltd.07:11.9
102Danny MaddenPelham Community Rowing Association07:12.2
103Benjamin CarrierLaval Rowing Club07:12.9
104William HessFriends of Milton Crew, Inc07:13.4
105Andrew LaiSt. George's School07:14.0
106William GrahamOcean City High School07:14.3
107Anthony GiovenelliEssex Rowing Club, Inc.07:14.5
108Steven RossSalisbury School07:15.1
109Jonathan TimminsChaminade High School07:15.2
110Nicholas CatalanottoSagamore Rowing Association07:15.3
110Charles SnedakerSoNo Rowing07:15.3
110Ben TurnerBoston College High School07:15.3
113Ryan ChenBuckingham Browne07:15.4
114Thomas HayesMiami Beach Watersports Center, Inc.07:16.5
115Liam DoughtySt. John the Baptist DHS07:16.6
116David DignanBoston College High School07:16.9
116Brent WalkerSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing07:16.9
118Cameron DouglasBelmont Hill School07:17.0
119Gracen GlaubitzCascadilla Boat Club, Ltd.07:17.1
119Chris ShepherdCascadilla Boat Club, Ltd.07:17.1
121John StrackChaminade High School07:17.2
122Jeffrey BrennerChristian Brothers Academy Crew (CBA)07:17.5
122Liam GaglianoSagamore Rowing Association07:17.5
122Samuel VacaSt. Anthony's High School07:17.5
125Jorge GonzalezFordham Prep Rowing07:18.2
126Austin DrexelSt. John the Baptist DHS07:18.4
127Henry DodgeBelmont Hill School07:19.0
128Slater RichardsonChristian Brothers Academy Crew (CBA)07:19.3
129Cole WinsorBromfield/Acton-Boxboro Rowing07:19.8
130David ClarksonAlbany Rowing Center07:20.0
131Keegan PindarChristian Brothers Academy Crew (CBA)07:20.2
132Alexander DiFeliceNoble07:20.7
132Andrew GrothmannChaminade High School07:20.7
134Ethan CollinsPittsford Crew07:20.8
135Kevin PierceUnaffiliated07:21.1
136Greg MillerBoston College High School07:21.2
137Matt BlaisSt. Johns High School07:21.4
138Matthew ReidyConcord High School07:21.5
139Matt LazzarottiWestfield Competitive Rowing07:22.1
140Patrick CarrOcean City High School07:22.4
141Devin QuinnWestford WACC07:22.6
142Frank LandrioLong Island Rowing Club07:23.1
143Brian ByrneMiddlesex School07:23.5
144Brendan HennessyNavesink Indoor Rowing07:23.7
145Shane RiordanLeonia High School07:23.8
146Taylor OganSalisbury School07:24.3
147Reilly DuffyNiskayuna High School07:24.4
147Justin MoscaDon Bosco Preparatory High School07:24.4
149Pierre Luc SaindonLaval Rowing Club07:24.9
150Matthew OuelletteEssex Rowing Club, Inc.07:25.1
151Christian AmbricoSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing07:25.2
151Jack KostalAvon High School07:25.2
153Michael DaddiOcean City Rowing and Booster Club07:25.3
154Lawrence BalsamoChaminade High School07:25.5
155James GallagherSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing07:25.9
155Ryan McManusChaminade High School07:25.9
157Sanghoon LeeBuckingham Browne07:26.1
158Thomas MillerUnaffiliated07:26.4
159Caleb EnriquezThe Gunston School07:26.7
160Matthew ScottAnnapolis Junior Rowing Association07:26.8
161Hugh Gorman IVBoston College High School07:27.8
162Sam TrowPelham Community Rowing Association07:28.0
163Michael CofoneChristian Brothers Academy Crew (CBA)07:28.3
164Gabriel HollingsMedford High School07:28.4
165Andrew BuchananSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing07:29.1
166Colin RyanFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School07:29.5
167Ryan CyrThayer Academy07:31.7
168Samuel MorganNauset High School Crew07:32.1
169Spencer CurtinSoNo Rowing07:34.0
170Troy ChristianXavier High School07:34.3
171Kevin JansonRadnor Boys Crew07:35.1
172Brian AbbottSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing07:35.4
173Christian GainesSt. Anthony's High School07:36.4
174Henry JonesCape Cod Rowing, Inc.07:38.0
174Shane McLaughlinMilton Crew07:38.0
176David MauroSt. John the Baptist DHS07:40.3
177Spencer MendezChaminade High School07:43.2
178Patrick BohenUnaffiliated07:43.3
179Steve KozubSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing07:43.4
180Nicholas BattagliaSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing07:44.1
180Chad LarkinBelmont Hill School07:44.1
182Christian LittleBelmont Hill School07:44.2
183Thomas ShortBurnt Hills Rowing Association, Inc.07:44.5
184Kai BarzPrinceton National Rowing Association/MJRC07:47.3
185Greg Tripp-BasgallCascadilla Boat Club, Ltd.07:48.9
186Jack LampmanNiskayuna High School08:07.2
187Sean DoolingBoston College High School08:09.3
188Jack NewhardWestfield High School08:09.4
189Nicholas LealSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing08:14.3
190Nikita BabushkinUnaffiliated08:27.4
191Bradley AmrheinBoston College High School08:28.5
192Alec HelmOcean City Rowing and Booster Club08:41.8
193Thomas GordonGreenwich Crew08:46.4
194Jack RobertsSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing09:00.6

Return To Results Page