World IRC Results 2010

Junior Men Lightweight

Pos Name Club/Country Time
1Mathias Thørring Mejnert LarsenOdder06:23.6
2Ryan FureyOrlando Area Rowing Society06:26.3
3Thomas VolmerConcept2 Team Germany06:31.6
4Mac ZinkSt John's College High School06:35.2
5Matthew BellesheimChaminade High School06:35.9
6Clayton PierceBelmont Hill School06:36.3
7Palmer FooteGreenwich Crew06:37.2
8Mark DignamChaminade High School06:38.7
9Peter TortoraSoNo Rowing06:39.5
10David RodgersNew Trier HS Rowing Club06:39.7
11John NayesNew Trier HS Rowing Club06:44.1
12Fabrizio Giovannini FilhoClub Athletico Paulistano06:45.1
13Diego FonsecaRemoMexico06:45.6
14John CorbettEssex Rowing Club06:45.7
15Christopher RizmanChristian Brothers Academy06:46.1
16Ben PotashDuxbury Bay Maritime School06:46.6
17Matt SorensenNew Trier Rowing Club06:47.1
18Matthew KuczmarskiFriends Academy06:48.3
19Matthew G. MarksNichols School06:48.6
19Tyler WilsonKent School Boat Club06:48.6
21Taylor TobiasCanisius High School06:48.7
22William SolbergSalisbury School06:48.8
23Christian ColettaChaminade High School06:49.4
24Joel LopezRemoMexico06:49.7
25Jamie FalterOakton High School06:49.9
26Connor McLaneNew Trier Rowing Club06:50.2
27David DankoCascadilla Boat Club06:50.3
28Roman SchusterChaminade High School06:51.3
29Colin DabundoMainland High School06:52.1
30Inigo BlandKent School Boat Club06:52.2
30Sean McInteeManhasset High School06:52.2
32Clay CensitsMercer Junior Rowing Club06:52.5
33Jackson FawcettNew Trier HS Rowing Club06:52.7
34Parker LangeNorwalk River Rowing Association06:52.8
34Casey WardSt. Andrew Rowing Club06:52.8
36Shaughn JuckettMainland High School06:53.0
36Travis SimonSt. John the Baptist DHS06:53.0
38Ted SnieckusMercer Junior Rowing Club06:53.2
39Alex CaseyGonzaga College High School06:53.6
39Anthony CurroEssex Rowing Club06:53.6
41Dan KerriskFairfield Prep06:53.7
42Rick MarquardtNew Trier HS Rowing Club06:53.8
43Michael MassoneMercer Junior Rowing Club06:54.0
44Sam HaganGreenwich Crew06:54.1
44Dylan HartwickWarwick Crew Club06:54.1
46Bryan PtuchaFordham Prep Rowing06:55.1
47Richard BarakatChaminade High School06:55.2
48Henry GulaWayland-Weston RA06:55.3
49Andrew StoneNew Trier HS Rowing Club06:56.0
50Michael VecchioneLa Salle College High School06:56.4
51Sean FanningEssex Rowing Club06:56.8
52Heath Thomas Jr.LaSalle College High School06:57.2
53Davis MullerDuxbury Bay Maritime School06:57.8
54Alex BuckGreenwich Crew06:57.9
55Jon MurcekThree Rivers Rowing Association06:58.5
56Ben LowdenFairfield Prep06:59.6
57Jake OrthweinChoate Rosemary Hall06:59.7
57Zachary SingerBuckingham Browne06:59.7
59Richard IzzoSt. Joseph's Collegiate06:59.8
59Brian McCarthySt. John the Baptist DHS06:59.8
59Alexander VivianChristian Brothers Academy06:59.8
62Paul ClaussChristian Brothers Academy06:59.9
63James EarleUnaffiliated07:00.3
64Thomas GuthriePhillips Exeter Academy07:00.8
65Kevin FoleyLa Salle College High School07:01.4
66Steven VenablesFairfield Prep07:02.0
67Richard WagnerNarragansett Boat Club07:02.1
68Sebastian MeyerGreenwich Crew07:02.3
69Trevor FreyGreenwich Crew07:02.4
70Pavel MuravyevPhillips Exeter Academy07:02.7
71Sam HershNew Trier HS Rowing Club07:02.8
72Jake AnnaPine Richland High School Crew07:03.2
73Benjamin SprouleMercer Junior Rowing Club07:04.2
74Kyle MatuszykNiskayuna High School07:04.4
75Christopher YiachosManhasset High School07:04.6
76Gerard ThiersLaSalle College High School07:05.0
77Jonathan PetixFordham Prep Rowing07:05.4
78Zach HalversonFreedom Rowers07:06.7
79Erdal KadiogluLong Island Rowing Club07:08.6
80Brandon BlaesserWayland-Weston Rowing Association07:09.0
81Kyle LeinweberSt. Joseph's Collegiate07:09.7
82Zeb JohnstonBurnt Hills Rowing Association07:10.2
83Jacob Morris-KnowerCascadilla Boat Club07:10.6
84Nicolas RobertBrooks School Crew07:11.5
85Christopher RoderickCambridge Rindge and Latin School07:11.9
86Paul SingerGreenwich Crew07:13.5
87Luke MillerCascadilla Boat Club07:13.7
88Connor GreeneSouth Kent School07:14.3
89Joshua ArnowLong Island Rowing Club07:14.6
90Zachary SchaabSt. Joseph's Collegiate07:15.9
91Maximilian BerdelChaminade High School07:16.0
92Louis SimioneChaminade High School07:16.2
93Max JohnsonManhasset High School07:16.8
94Jonathan HeinleinWayland-Weston Rowing Association07:17.1
95Max McLaughlinNorth Jersey Rowing07:18.4
96John PumaBC High Rowing07:18.9
97Parker GraysonSt. Paul's School Boat Club07:19.2
97Frank RomanoSaint John The Baptist07:19.2
99Oliver GrueterichGreenwich Crew07:19.8
100Isaac EgyedPine Richland High School Crew07:20.0
101Alex KorineLong Island Rowing Club07:20.7
102Paul BaileySt. Joseph's Collegiate07:21.5
103Peter Christian HolmquistBagsværd07:21.6
104Alexander KellySaint John The Baptist07:22.2
105Robert OxerChaminade High School07:22.7
106Gregory MonnMercer Junior Rowing Club07:23.3
107Stefan HummelManhasset High School07:24.6
108Christian BredaDexter School07:25.8
109Steven SiwickiSpackenkill Rowing Club07:26.6
110Ethan CurrieFriends of Concord Crew07:26.8
111Eddy NilanMaritime Rowing Club07:28.3
112Charles SchaabSt. Joseph's Collegiate07:28.5
113Joseph HambryHaddonfield Crew Club07:29.1
114Eli TeguNarragansett Boat Club07:29.9
115Liam CollinsNarragansett Boat Club07:30.1
116James BigosRidgewood Crew07:32.2
117Peter RauxSt. John the Baptist DHS07:32.9
118August AlloccoGreenwich Crew07:33.1
119Matthew BonikowskiBrighton Rowing Club07:33.6
120Joseph KarpSpackenkill Rowing Club07:34.3
121William RichmondConcord High School07:34.5
122Julian Egan-ShuttlerChase Collegiate School07:34.9
123Matt LawtonBrooks School Crew07:36.7
124David KlawonSt. Joseph's Collegiate07:36.9
125Bob BillingsFreedom Rowers07:37.1
126Joseph DeFrancescoGlastonbury High School07:38.3
127James BreitmeyerDexter School07:39.7
127Maxwell BrownMiddlesex School07:39.7
129Lakin VittonV-Sculls07:41.8
130Jeffrey McLuckieLong Island Rowing Club07:42.6
131James SpencerNarragansett Boat Club07:45.4
132Sean LambertEast Lyme Rowing07:48.4
133Will ComberBoston College High School07:48.6
134Kaan ErdemLong Island Rowing Club07:49.9
135Paul BellefleurMercer Junior Rowing Club07:52.2
136Austin RoseThe Cookie Monster Club07:54.1
137Alexander Martin Nygaard ModestLyngby07:54.5
138Nathaniel MuckeJames I. O'Neill Crew07:57.7
139Paul LawsonSpackenkill Rowing Club07:57.9
140Jaime LeivaCambridge Rindge and Latin School07:58.9
141Brian JonesSpackenkill Rowing Club08:00.3
142Stephen LeBretonGreenwich Crew08:04.6
143Christopher CardilloSaint John The Baptist08:09.1
144Mark MulliganOrleans Sweeps08:10.7
145Faiz MandviwallaHaddonfield Crew Club08:16.1
146Austin KlevanGreenwich Crew09:02.0
147Matthew MatheisSt. John the Baptist DHS09:05.3

Return To Results Page