World IRC Results 2009

Junior Men

Pos Name Club/Country Time
1Hubert TrzybinskiConcept2 Team Germany06:07.0
2Brian WettachCommunity Rowing Inc.06:15.1
3Allan AmicoCanisius High School06:15.9
4Vyacheslav ChuprynaKent School Boat Club06:16.8
5Michael LabineNorwalk River Rowing Association06:19.8
6Jason KopelmanNew Trier Rowing Club06:20.3
7Joshua WeinsteinSalisbury School06:22.3
8Connor SullivanThe Episcopal Academy-Pa06:24.5
9Whitney BlodgettLawrenceville School06:25.0
10Alexander PerkinsKent School Boat Club06:26.0
10Erik SchiferleCanisius High School06:26.0
12Connor JonesNew Trier Rowing Club06:27.0
13Sean FagoMercer Junior Rowing Club06:28.0
14Lenny FuttermanChoate Rosemary Hall06:28.3
15Alexander DernNew Trier Rowing Club06:29.3
16Justin David JonesBishop Eustace Prep School06:29.4
17Paul PopescuMercer Junior Rowing Club06:29.6
18Christian ReynoldsKent School Boat Club06:30.1
19Spencer FreemanCalgary Rowing Club06:30.2
19Nathaniel KaniaCommunity Rowing Inc.06:30.2
21Devon HintonBrookline High School06:30.3
22John RyanNarragansett Boat Club06:30.6
23Lawrence LopezBrunswick School06:31.3
24Taggart DentonNew Trier Rowing Club06:32.0
24Charles WuShrewsbury High School Crew06:32.0
26Cameron HeydeBurnt Hills Rowing Association06:32.1
27Constantinos GioulekasWest Side Rowing Club06:32.2
28Eric StroczynskiRadnor High School Crew06:32.3
29Alex KeiserRowPittsburgh06:32.8
30Brendon StonerSt. Paul's School Boat Club06:33.1
31Jake SluisRidgewood Crew06:33.2
32Ted BaumgardnerSt. Augustine Prep HS06:33.3
33Chase CrimmenCanisius High School06:34.9
33Cam DupreNoble06:34.9
35Steve WilczynskiWest Side Rowing Club06:35.9
36Danny NeilsonCommunity Rowing Inc.06:37.3
37Matthew LonskiGreenwich Crew06:37.7
38Wooley PardoeKent School Boat Club06:37.8
39CB CollierRobinson Secondary School06:38.1
40Kyle GoodSalisbury School06:38.3
41Hans GrannerHuron Rowing Club06:38.4
41William McCabePoughkeepsie High School06:38.4
43Dylan SiegfriedChaminade High School06:39.3
44Jameson NelsonNew Trier Rowing Club06:39.7
45Eric BruzzoNewburgh Rowing Club06:40.3
46Matthew StewartLaSalle College High School06:40.4
47Eric BuescherFairport Crew Club06:40.5
48Clark Della SilvaRocket City Rowing Club Inc.06:40.7
49Joseph SmithMcLean06:41.3
50Luke TookerNorthfield Mount Hermon06:41.7
51Evan RundyranOcean City High School06:42.2
52Tommy LindemanSt. Augustine Prep HS06:42.9
53Nicholas ShaferLaSalle College High School06:43.0
54Matthew AlexSt. Anthony's Crew Inc.06:43.2
55Leon SuvakYorktown High School06:43.6
56Andrew YoungNiskayuna High School06:43.7
57Michael BallardThe Episcopal Academy-Pa06:45.5
58Jeffrey FeinbergMainland High School06:46.2
59Max BettenUnaffiliated06:46.5
60Kyle FloodSt. Mark's School06:46.6
60Thomas LynamTC Williams High School06:46.6
62Andrew SauvageauCanisius High School06:46.7
63Hayes BrownManhasset High School06:47.4
64Juan FloresREMOMEXICO06:47.6
65Patrick EbleLaSalle College High School06:47.8
66Robert PerrotLong Beach Junior Crew06:48.3
67Steve CauffmanYorktown High School06:48.9
68James GlynnShrewsbury High School Crew06:49.1
69Daniel ForgetEast Lyme Rowing06:49.4
70Conor FinneganBromfield School06:49.5
71Michael ChildBromfield School06:49.6
71Ross McCaigHingham High School Rowing Association06:49.6
73Lucas LoReNiskayuna High School06:49.8
74Brian QuatraleSt. John the Baptist DHS06:49.9
75Sam HabgoodDuxbury Bay Maritime School06:50.0
76Cody WestHalf Hollow Hills Crew Club06:50.5
77Matthew TitusNew York Rowing Association06:51.0
78Christopher BuesserRidgewood Crew06:51.2
79Tyler QuirionCrossfit Central Maine at Littlefields Gym Inc.06:51.3
80Christopher MasseyVsculls06:52.4
81Peter GranaOcean City High School06:52.5
82Michael KellyChaminade High School06:52.9
83Greg SchneiterShaker Rowing Association06:53.4
84Kepler EdwardsWayland-Weston Rowing Association06:53.7
84Chris HallTabor Academy06:53.7
86John BuchtaEssex Rowing Club06:53.9
87Aidan MarshBrighton Rowing Club06:54.6
88Paul KoscumbMcQuaid Jesuit High School06:54.7
89Nick MuloneDuxbury Bay Maritime School06:55.0
90Erik FridGreat Bay Rowing06:55.2
90Scott FriedmanGlastonbury High School06:55.2
92Michael HotzGroton School Alumni06:55.6
93Patrick LazourSt. John's High School06:55.7
94Anatoliy DevitskiyShrewsbury High School Crew06:56.5
94John RussellNew Trier Rowing Club06:56.5
96Ryan GannonCanisius High School06:56.6
97Connor MurphyChaminade High School06:57.0
98Bryan ChangBrooks School Crew06:57.1
99John SzramiakSt. Augustine Prep HS06:57.5
100Justin ScottShrewsbury High School Crew06:57.6
101John GowerSt. John the Baptist DHS06:58.0
102Ken NewcombSt. Augustine Prep HS06:58.3
103Giovanni FinazzoVineland High School06:58.5
104Patrick BurnsFayetteville-Manlius High School06:58.7
105Michael JahnleThe Episcopal Academy-Pa06:58.8
106Daniel LevineSouth Kent School06:59.0
107Will RobertsNew Trier Rowing Club06:59.4
108Steven DevineSt. Augustine Prep HS06:59.5
108Anders WeissBarrington High School06:59.5
110Sam StevensSt. John's High School06:59.9
111Caleb GlassmanRadnor High School Crew07:00.3
112Mark PasseriDuxbury Bay Maritime School07:00.8
113Dan KerriskFairfield Prep07:00.9
114Russell GarrettMainland High School07:01.0
115Brandon LibbeyHoly Spirit07:01.1
116Alex KosharekDuxbury Bay Maritime School07:01.2
117James WojcikSt. John's High School07:01.6
118Joseph AftringRadnor High School Crew07:01.7
119Glen MayerHaddonfield Crew Club07:01.9
120John BrinkleyMaury High School Rowing Team07:02.1
120Daniel FlaniganUnaffiliated07:02.1
122Cory FlavinCommunity Rowing Inc.07:02.2
122Ben MillardVsculls07:02.2
124Ben YeagerRadnor High School Crew07:02.7
125Thomas KowalskiSt. Anthony's Crew Inc.07:03.1
126Adam MalehBelmont Hill School07:03.5
127Will SheffieldSt. John's High School07:03.9
128Brian McIntyreWappingers Crew Club07:04.9
129Derek BoyseGroton School Alumni07:05.0
129Zachary KookerOcean City High School07:05.0
131Andrew MillerRadnor High School Crew07:05.6
132Scott MacPheeAbsegami High School07:05.8
133Steven DowdSt. Joseph's Collegiate07:06.3
134Bryan MirabellaAbsegami High School07:06.4
135Adriaan BosRadnor High School Crew07:06.8
136Jon McCrossonOcean City High School07:07.2
137Nick KunklerBerkshire School07:07.3
138Eric WilczynskiWest Side Rowing Club07:08.8
139William SpeightSouth Kent School07:09.1
140Robert PullyblankOcean City High School07:10.3
141Sean McCloryOcean City High School07:11.0
142Fred KisbyMainland High School07:12.2
143Adam PitelWayland-Weston Rowing Association07:12.3
144Alexander MoranMcQuaid Jesuit High School07:12.6
145Jack PatrickMaritime Rowing Club07:12.8
146Matthew LaBelloManhasset High School07:13.5
147Patrick MaistoHingham High School Rowing Association07:13.7
148Sean DelehantyMcQuaid Jesuit High School07:14.2
149Tristen PagliariPelham Community Rowing Association07:14.4
150Bryan MurrayBurnt Hills Rowing Association07:15.0
150Leo PelletierEast Lyme Rowing07:15.0
152Michael MercantiHaddonfield Crew Club07:15.3
153Harry KingPelham Community Rowing Association07:15.5
154Alexander PilewskiNorthampton Youth and Community Rowing Inc.07:15.6
155John P MacNeilBrooks School Crew07:16.1
156Justin NesheiwatPoughkeepsie High School07:16.5
157Morgan D'ArcyNew Trier Rowing Club07:17.8
157Alden FrenchMiddlesex School07:17.8
159Christopher WeberRadnor High School Crew07:17.9
160Hunter HamrickPlant High Rowing Association07:18.2
161Tenzin MasselliMiddletown High School07:18.3
162Matthew IbsenOur Lady of Lourdes07:19.4
162SPENCER LEVINNew Trier Rowing Club07:19.4
164Jacob BesenBrooks School Crew07:19.9
165Ryan SullivanPoughkeepsie High School07:20.6
166Patrick FlemingSouth Kent School07:21.1
167William Parish IVNavesink River Rowing Club07:22.9
168Alex SheehanTabor Academy07:23.8
169Holland ChadwickGreat Bay Rowing07:25.4
170Matthew MichaudGlastonbury High School07:25.7
171Brian SmilelyPelham Community Rowing Association07:28.4
172Slawek GuzierowiczMcQuaid Jesuit High School07:30.4
173Alexander TibbittsEssex Rowing Club07:31.1
174Alejandro Arias-CamisonAvon High School07:34.1
174Eric ChenTabor Academy07:34.1
176Adam HejmowskiUnaffiliated07:35.7
177Pat BrookhouserCreighton Prep High School07:37.2
178Alexander ZygmuntSound Rowers07:43.0
179Angus ChenTabor Academy07:47.1
180Tomas CasalsCommunity Rowing Inc.07:48.6
181Joseph SperryNorthampton High Crew Club07:55.5
182Gregory GainesUnaffiliated07:55.7
183Andrew KrebsNorthampton Youth and Community Rowing Inc.07:57.0
184Christopher RiveraSound Rowers08:03.2
185Connor ColicchioShrewsbury High School Crew08:03.3
186Bennett RecordsSound Rowers08:06.0
187Timmy CunninghamTabor Academy08:14.2
188Brian AllenSt. John the Baptist DHS08:16.8
189Brandon LiVecchiC.R.A.S.H.-B. Sprints09:04.5
190Roger ConantDexter School12:49.8

Return To Results Page