World IRC Results 2014

Junior Women Lightweight

Click on a competitor's name to see split and stroke data for that person.

Pos Name Club/Country Time
1Leonie SahlmannConcept2 Team Germany07:22.0
2Geena FramThe Lawrenceville School07:30.0
3Adrienne BielawskiSagamore Rowing Association07:33.0
4Charlotte Lena KornerConcept2 Team Germany07:34.8
5Rena WhiteUnaffiliated07:35.0
6Salli BowmanSteel City Rowing Club07:36.5
7Olivia FarrarPittsford Crew07:39.5
8Diba MassihpourThe Lawrenceville School07:41.5
9Qiqi RenPhillips Academy07:42.1
10Caitlin ClearyMercer Junior Rowing Club07:42.6
11Kate HickeyPrinceton National Rowing Association/MJRC07:44.5
12Keagan HanleySagamore Rowing Association07:45.7
13Emma MorrisBishop O'Connell High School07:48.4
14Chloe KeatingNichols School07:48.7
15Julia DavisGreenwich Crew07:49.6
16Beatrice SclapariPrinceton National Rowing Association/MJRC07:50.3
17Katie StokesWestford Littleton Community Crew07:51.3
18Rebecca GrandahlSimsbury High School07:53.5
19Robin RitcheySoNo Rowing07:54.1
20Maria BoyleBlood Street Sculls07:55.3
21Sakia SanchezMiami Beach Watersports Center, Inc.07:55.5
21Emily WertheimerMiss Porter's School07:55.5
23Sara HansenUnaffiliated07:55.8
24Lindsay OlitaVineland High School07:55.9
24Jordana ReistPelham Community Rowing Association07:55.9
26Mabel EvansSagamore Rowing Association07:56.3
27Kathryn GosselWest Side Rowing Club07:56.9
28Sophia MerelasPelham Community Rowing Association07:57.2
29Kate SessaUnaffiliated07:57.4
30Camryn McGrathRiver Rowing Association07:59.0
31Hannah ReimPrinceton National Rowing Association/MJRC07:59.1
32Erin ClarkBurnt Hills Rowing Association, Inc.07:59.2
33Corrine HallFriends of Port Rowing08:00.2
34Eliza OakNichols School08:01.7
35Andrea BernhardtConnecticut Boat Club08:02.2
36Stephanie BrowneGreenwich Crew08:02.7
36Lucy GeraghtyShaker Rowing Association08:02.7
38Kathryn MillerPrinceton National Rowing Association/MJRC08:02.9
39Brigitte VosslerNichols School08:03.0
40Jessica SimsFriends of Port Rowing08:03.9
41Fiona MauerHudson River Rowing Association, Inc.08:04.5
42Emma VicarettiWest Side Rowing Club08:05.4
43Madison ScullionPine Richland High School Crew08:06.0
44Laurie Ellen MooreUnaffiliated08:07.1
45Catherine KeveUnaffiliated08:07.2
46Mackenzie DorsettAbsegami High School08:08.2
47Susie BaumgardnerOcean City High School08:08.3
48Anna DawleyBromfield/Acton-Boxboro Rowing08:09.5
49Lauren MillerPrinceton National Rowing Association/MJRC08:10.1
50Caitlin AralSagamore Rowing Association08:10.7
51Claire KelleyConnecticut Boat Club08:10.8
52Shannon LongworthConvent of the Sacred Heart08:10.9
53Emma GilsonGreenwich Crew08:11.1
54Kassandra NevarezRow New York08:13.8
55Hannah MesmerPittsford Crew08:14.3
56Isabelle MyersGreenwich Crew08:15.2
57Audrey KeefeAlbany Rowing Center08:16.1
58Astrid RydevikGreenwich Crew08:16.9
59Jamie BangeSt. Anthony's High School08:18.9
59Courtney SawyerPelham Community Rowing Association08:18.9
61Caitlin PorrazzoSt. Andrew's School, Delaware08:19.2
62Christiana WierschemAlbany Rowing Center08:19.3
63Taylor AlixShaker Rowing Association08:20.2
64Emily HirshornConvent of the Sacred Heart08:21.2
65Yrma AlverezRow New York08:22.2
66Clara RittscherBurnt Hills Rowing Association, Inc.08:22.9
67Samantha SandwickEmma Willarsd School08:23.8
68Allison HodgeOur Lady of Mercy High School (Rochester, NY)08:25.1
69Lexie MurphyDuxbury Bay Maritime School08:25.7
70Kelsey RitcheySoNo Rowing08:26.6
71Tobey Solomon-AugerNorthfield Mount Hermon School08:27.7
72Cassandra KaufholdEpiscopal Academy08:27.8
73Rachel HarrisSimsbury High School08:29.9
74Allison SeymourOur Lady of Mercy High School (Rochester, NY)08:31.2
75Taylor WrightThe Winsor School08:37.1
76Mary BerkeryEast Bay Rowing08:37.2
77Riley MulryBoston Latin School08:37.6
78Isabelle LaflerUnaffiliated08:40.8
79Elizabeth BrownAlbany Rowing Center08:43.2
80Wendy SmithMiddletown High School08:47.1
81Anya SendelbachNewburgh Rowing Club08:51.0
82Aberdeen DiniusFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School08:53.7
83Roma KulbidaFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School08:56.9
84Giulia JohnsonCambridge Rindge and Latin School09:00.5
85Fiona FitzgeraldBoston Latin School09:07.4
86Holly DoyleThayer Academy09:08.2
87Brooke TarrOcean City High School09:11.4
88Susanne Josephine KrausConcept2 Team Germany09:27.8
89Sylvie FlanaganGreater Lawrence Rowing09:32.2

Return To Results Page