World IRC Results 2014

Junior Men Lightweight

Click on a competitor's name to see split and stroke data for that person.

Pos Name Club/Country Time
1Kenneth MichalecNew Trier High School Rowing06:26.4
2Nicholas KochanekUpper Arlington Crew, Inc.06:27.5
3Carson HakeWesterville Rowing Club06:27.8
4Vlad TiminskyVancouver Rowing Club06:30.1
5Charlie KwitchoffWest Side Rowing Club06:30.7
6John SmallwoodChristian Brothers Academy Crew06:33.2
7William AllanChaminade High School06:36.4
8Will HarringtonChaminade High School06:36.6
9Jens OdegardBelmont Hill School06:36.8
10Reed SmithSt. George's School06:38.6
11Wyatt Genasci SmithTabor Academy06:39.2
12Richard Frederik BlanckConcept2 Team Germany06:39.7
13Christian KellingPelham Community Rowing Association06:39.8
14Petar CetkovicSRV Kreuzgasse Koeln06:40.1
14David WexnerWesterville Rowing Club06:40.1
16Ryan RobinsonBoston College High School06:40.2
17Adam TavelUnaffiliated06:41.3
18Brendan LuksikHampton High School Rowing Association06:42.7
19Christopher NicholsBonner Rowing Association06:43.4
20Henry EllisCascadilla Boat Club, Ltd.06:43.7
21Skender MustafarajFordham Prep Rowing06:43.8
22Tom WalkerPrinceton National Rowing Association/MJRC06:44.1
23Jenson CarlgrenKent School Boat Club06:44.3
24Calvin GovaertRoyal Club de Nautique Sambre et Meuse06:44.7
25Josh KuppersmithNew Trier High School Rowing06:45.0
26Kevin HayesChristian Brothers Academy Crew06:45.2
27Alan BlaesserWayland-Weston Crew06:45.9
28George HoldernessBelmont Hill School06:46.3
29Christopher MayroChristian Brothers Academy Crew06:46.4
30Grant EberstWesterville Rowing Club06:46.5
31Matthew JonesSt. George's School06:46.6
32Andrew ThomasAnnapolis Junior Rowing Association06:46.7
33Maarten NoordzijHingham High School Rowing Association06:48.7
34Kevin KosteNiskayuna High School06:49.5
35Kenneth RollerOakcrest High School06:49.8
36Kailas MenonCincinnati Country Day School06:50.0
37Dylan KellyRiver Rowing Association06:51.1
38Aidan LandauerUnaffiliated06:51.2
39Tom MorrisChristian Brothers Academy Crew06:51.7
40Matthew TimoChristian Brothers Academy Crew06:51.8
41Kees VandenBergUnaffiliated06:52.3
42Jorge GonzalezFordham Prep Rowing06:53.1
43Jason FleurialPrinceton National Rowing Association/MJRC06:53.2
43Matthew HugginsSoNo Rowing06:53.2
45Alessandro TagliaviaFordham Prep Rowing06:53.4
46Zack GhalayiniRobinson Secondary School06:53.5
47Francesco AlbayatyB-CC Crew Boosters, Inc.06:53.9
48Justin HayesBromfield/Acton-Boxboro Rowing06:54.2
49Ryan PetersChaminade High School06:54.3
49Julian StolperVermont Academy06:54.3
51Johnathan KnoxManhasset High School06:54.4
52Nicholas O'MalleyUnaffiliated06:54.6
53Elliott JergeWest Side Rowing Club06:54.8
54Michael CofoneChristian Brothers Academy Crew06:55.1
55Oliver ChemtobRow New York06:55.3
56Ryder GordonBelmont Hill School06:55.7
57Austin DrexelSagamore Rowing Association06:55.8
58Andrew SolowskiWest Side Rowing Club06:56.0
59Cameron DouglasBelmont Hill School06:56.1
60Jack SnedakerSoNo Rowing06:56.3
61Roderick MoySt. George's School06:56.6
62Juan GracianoRow New York06:56.7
63Grant AccursoChaminade High School06:57.0
64Mark JohnsonHingham High School Rowing Association06:57.5
65Matthew PtuchaFordham Prep Rowing06:57.6
66Gracen GlaubitzCascadilla Boat Club, Ltd.06:57.8
67Griffin PetriPrinceton National Rowing Association/MJRC06:57.9
68Luke SendelbachOrange County Rowing Association06:58.0
68Daniel WeihsChristian Brothers Academy Crew06:58.0
70Jason PazirandehBishop O'Connell High School06:58.1
70Nicholas PowellWest Side Rowing Club06:58.1
70Jacbob SavonaMilton Crew06:58.1
70Dylan VassalloChristian Brothers Academy Crew06:58.1
74Harrison BergmanChaminade High School06:58.2
75Alex DupeeHingham High School Rowing Association06:58.4
75Wesley FoxSteel City Rowing Club06:58.4
77Billy MiksicChristian Brothers Academy Crew06:58.9
78Peter KellySagamore Rowing Association06:59.2
79James DohertyGreenwich Crew06:59.3
80Collin SnyderBishop O'Connell High School06:59.9
81Brendan FariesRye High School Crew07:00.0
82Alec McCarthyMiami Beach Watersports Center, Inc.07:00.5
83William HessMilton Crew07:01.2
83James PattenPrinceton National Rowing Association/MJRC07:01.2
85Ryan BellWestford Littleton Community Crew07:01.4
86Michael FeijooChaminade High School07:01.5
87John StrackChaminade High School07:02.0
88Jeffrey EndlerShaker Rowing Association07:02.2
89Matthew BevilacquaAlbany Rowing Center07:02.3
89Christopher LargeyChristian Brothers Academy Crew07:02.3
89Andrew StrackChaminade High School07:02.3
92Bennet AdamsonSt. George's School07:02.4
93Thornton SzynkarskiMiami Beach Watersports Center, Inc.07:03.5
94Kyle CollinsEssex Rowing Club, Inc.07:03.9
95Aidan WheelerSt. Anthony's High School07:04.0
96Kiefer MuellerRye High School Crew07:04.2
96William PopikGroton School07:04.2
98Luke BartnerChristian Brothers Academy Crew07:05.2
99Allan DesrochersWestford Littleton Community Crew07:05.5
100Richard StefanikChristian Brothers Academy Crew07:05.8
101Matthew PersoneniHingham High School Rowing Association07:06.1
102Connor PassarellaChristian Brothers Academy Crew07:06.9
103Benjamin DaviesNauset Tech Crew07:07.1
104Michael LeeEpiscopal Academy07:07.6
105Nico GilmoreMilton Crew07:08.1
105Colin PenderBoston College High School07:08.1
107Brendan HennessyNavesink Indoor Rowing07:08.2
107Aidan PowellWest Side Rowing Club07:08.2
107William QuentinOrange County Rowing Association07:08.2
110Marley BrackettOrange County Rowing Association07:08.7
111John LemanskiHingham High School Rowing Association07:09.2
112Peter DurningChristian Brothers Academy Crew07:09.7
113Dylan BennettAnnapolis Junior Rowing Association07:09.8
114Samuel MorganNauset Tech Crew07:10.0
115Thomas RugglesBelmont Hill School07:10.3
116Ronald HainesPrinceton National Rowing Association/MJRC07:11.5
117Daniel Eigler-HardingWashington-Lee High School07:11.6
117Derek WooGreenwich Crew07:11.6
119Christian GainesSt. Anthony's High School07:11.7
120John PetrakisManhasset High School07:11.8
121Leon ChambersRowAmerica Rye07:12.0
122Jack KostalAvon High School07:12.2
123Max LiguoriChaminade High School07:12.8
123Talal SadikGreenwich Crew07:12.8
125Conor NevilleDon Bosco Preparatory High School07:13.3
126Benjamin ChetlinSteel City Rowing Club07:14.1
126Devin QuinnWestford Littleton Community Crew07:14.1
128Benjamin ThibeauEssex Rowing Club, Inc.07:14.7
129Jack GallagherNavesink Indoor Rowing07:15.3
130Matthew PalmerRadnor Boys Crew07:15.8
131Kieran TaylorAlbany Rowing Center07:16.7
132Max KellyNavesink Indoor Rowing07:17.1
133Alejandro MartinezMiami Beach Watersports Center, Inc.07:17.9
134Dylan MuiseThe Derryfield School07:18.6
134Daniel SantosChristian Brothers Academy Crew07:18.6
136Darin HuntBrooks School Crew07:19.2
137Conor RiveraSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing07:19.8
138Lloyd Edward LipsettBoston College High School07:20.6
139Adam PortugaliEast Bay Rowing07:21.9
139David SparksSimsbury High School07:21.9
141Kyle SavageKansas City Rowing Club07:22.1
142Andrew TannerSagamore Rowing Association07:22.6
143Shane McLaughlinMilton Crew07:22.7
144Hugh Gorman, IVBoston College High School07:23.0
145Willy AndersonGroton School07:23.9
146Jack DurningChristian Brothers Academy Crew07:24.1
146Michael JonesFordham Prep Rowing07:24.1
148Davis DruckmanMiami Beach Watersports Center, Inc.07:24.6
149Christian OuelletteKent School Boat Club07:25.9
150Nick SenichEast Bay Rowing07:26.2
151Benjamin AnnunziatoSagamore Rowing Association07:26.8
152Paul CorcoranMilton Crew07:27.7
152Thomas PanettaSagamore Rowing Association07:27.7
154Myles SpencerDublin School Crew07:28.2
155Brendan PulsiferBelmont Hill School07:31.1
156Alexander KaneLower Merion High School Crew (Ardmore)07:31.8
157Alexander WooGreenwich Crew07:33.7
158Nicholas PerrottaChaminade High School07:33.8
159Benjamin HowellWestfield Competitive Rowing07:34.3
160Paul PintoChase Rowing07:34.7
161Joshua KeryMilton Crew07:36.3
162Danny MennilloChase Rowing07:36.7
163Forest WanOcean City Rowing and Booster Club07:37.4
164Jackson HowlandShaker Rowing Association07:39.4
165Sean HaggertyFordham Prep Rowing07:42.9
166John SaundersUniversity at Buffalo07:43.1
167Alex MargottaUnaffiliated07:43.4
168Drew WunderliFriends of Concord Crew07:44.6
169Cristian MarreroBishop O'Connell High School07:53.9
170Elijah EgyedPine Richland High School Crew08:06.0
171Sebastian HofmannCambridge Rindge and Latin School08:12.5
172John RockwellNiskayuna High School08:17.7
173Johnny YuUnaffiliated09:17.5

Return To Results Page