World IRC Results 2012

Junior Women

Pos Name Club/Country Time
1Janina ScholzConcept2 Team Germany06:54.6
2Ruth NarodeRose City Rowing Club06:55.4
3Kendall ChaseMile High Rowing Club07:10.0
4Lauren TraceyPittsford Crew07:13.2
5Camila Serrao CunhaBrazilian Rowing Federation07:15.7
6Joanna MulveyOur Lady of Lourdes07:16.2
7Marijane BrennanDetroit Boat Club07:16.6
8Deirdre FitzpatrickConnecticut Boat Club07:18.1
9Gabriela SalesBrazilian Rowing Federation07:18.4
10Catherine HoganSaratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Spring07:20.8
11Caroline WilliamsJames Madison High School Crew07:20.9
12Casey WiznerDetroit Boat Club07:25.5
13Laura FosterUnaffiliated07:26.2
14Victoria MeirelesMiami Beach Watersports Center, Inc.07:26.3
15Claire CollinsDeerfield Academy Crew07:26.8
16Shannon McCannRow New York07:27.2
17Meghan GallowayConnecticut Boat Club07:27.8
18Yasmine HemidaPelham Community Rowing Association07:28.1
19Katherine SquitieriConnecticut Boat Club07:29.3
20Emily GoodmanUnaffiliated07:29.8
21Claire MeyersFayetteville-Manlius H.S. Crew07:30.0
22Miranda BitzerSwan Creek Rowing Club07:30.9
22Lauren TurnerHoly Spirit High School07:30.9
24Antonia MannUnaffiliated07:31.6
25Shannon DenningtonSagamore Rowing Association07:32.1
26Liliane LindsayPelham Community Rowing Association07:32.9
27Samantha WooUnaffiliated07:33.0
28Christina AllevaBishop Eustace Prep07:34.8
29Abigail ParkerWinsor School07:34.9
30Erin DolanSaint Mary's Bay View Academy07:35.5
31Sarah SchwartzConnecticut Boat Club07:36.3
32Patience DodgsonHaddonfield Crew Club07:36.9
33Dagmara LapinsManhasset High School07:37.0
34Averyl FreimarckNereid Boat Club, Inc.07:37.8
35Eliza DanielsHingham High School Rowing Association07:38.1
36Catherine MichaelsThree Rivers Rowing Association07:38.3
37Jenee SmallRow New York07:38.4
38Juliet RuheConnecticut Boat Club07:38.8
39Bethany WarlichAbsegami High School07:38.9
40Heavyn DreherWest Side Rowing Club07:39.2
41Alexandra EdenzonUnaffiliated07:39.3
42Caroline OstroverGreenwich Academy07:39.8
43Falon IrwinAbsegami High School07:40.4
44Maddy MaherBerkshire School07:41.0
45Diana LuceySaint Mary's Bay View Academy07:41.4
46Emily FarrarPittsford Crew07:41.6
47Madison TreserPittsburgh Rowing Club07:41.8
48Camille IgalOakton High School07:42.5
49Sara NeavesSt. Mary Academy- Bay View07:42.6
50Julia CoyleChoate Rosemary Hall07:43.2
51Annalise RoutenbergArlington Belmont Crew07:43.4
52Michele HillAnnapolis Juniors Crew07:43.5
53Abby McIntoshB-CC Crew Boosters Inc.07:43.6
54Kendra ShuttsConnecticut Boat Club07:44.0
55Elyse PengerothEssex Rowing Club Inc.07:44.3
56Veronika StasaityteMiami Beach Watersports Center, Inc.07:44.7
57Hannah BalikciGreenwich Crew07:45.6
58Grace WilliamsJames Madison High School Crew07:45.8
59Jelani McMathUnaffiliated07:45.9
59Alexandra PorrazzoSt. Andrew's School, Delaware07:45.9
61Faith HarperSwan Creek Rowing Club07:46.4
62Daria ThamesMontclair High School07:46.7
63Steph FlorieUnaffiliated07:47.3
64Maryjane GeffsConnecticut Boat Club07:47.7
65Julia RigothiPoughkeepsie High School07:47.8
66Sarah ReswowGreenwich Crew07:48.7
67Kate DanielsenSt. Mark's School07:49.1
68Hayden McCallSt. Mark's School07:49.4
68Adrienne MiceliUnaffiliated07:49.4
68Lauren VeithPelham Community Rowing Association07:49.4
71Nora KennonPelham Community Rowing Association07:49.6
72Amelia MetzMiss Porter's School07:49.8
73Claudia JensenPelham Community Rowing Association07:49.9
74Jennifer CampbellOcean City High School07:50.5
75Tess HeimermanBishop O'Connell Crew07:51.1
76Megan SlabbertGreenwich Crew07:53.4
77Johanna BursteinNew York Rowing Association07:53.5
78Margaret DailBishop O'Connell High School07:53.6
79Arielle ShermanOld Lyme Rowing Association/ Blood Street Sculls07:54.2
80Emily PhaneufWayland-Weston Rowing Association, Inc.07:54.5
81Lauren KellyNavesink Indoor Rowing07:55.5
82Sarah KonisheskyUnaffiliated07:55.6
83Lauren BostonOur Lady of Lourdes07:56.2
84Tessa DikkersPelham Community Rowing Association07:56.5
85Sierra MazurAvon High School07:56.6
85Lily SnowHingham High School Rowing Association07:56.6
87Carrie D'AprixCascadilla Boat Club, Ltd.07:57.5
88Molly PritzCascadilla Boat Club, Ltd.07:57.7
88Samantha TriviniaMoorestown Rowing Club07:57.7
90Kylie MaierConnecticut Boat Club07:57.8
91Blaise DesnoesPomfret School07:58.0
92Gabriela PiatekManhasset High School07:58.2
93Alexa PrestoRow New York07:58.5
94Jackie BaumannBurnt Hills Rowing Association Inc.07:59.3
94Ally FuttermanNew York Rowing Association07:59.3
96Julia GorkaBishop O'Connell Crew07:59.7
97Katherine MurrayAvon High School08:00.0
98Lizzie HookB-CC Crew Boosters Inc.08:00.4
98Maggie RobertsConnecticut Boat Club08:00.4
100Jenna PerryNew Bedford Community Rowing08:01.0
100Samantha RiinaPelham Community Rowing Association08:01.0
102Gabby VeroBurnt Hills Rowing Association Inc.08:01.1
103Veronica CastilloRow New York08:01.5
104Olivia ThalheimGreenwich Crew08:01.8
105Samantha BradyOcean City Rowing and Booster Club08:01.9
106Mackenzie KingSwan Creek Rowing Club08:02.0
107Katie HarlowEpiscopal High School -Virginia08:02.1
108Jeannette EckelmanOur Lady of Lourdes08:02.3
109Kayla MulcahyShrewsbury High School Crew08:02.9
110Julia CaliseSt. Mary Academy Bay View08:03.0
111Emily UnsinnNavesink Indoor Rowing08:03.1
112Julia SeslerPelham Community Rowing Association08:03.7
113Alexandra GunnerNichols School08:04.4
114Afia AmoakoChoate Rosemary Hall08:04.6
115Elena StudierCascadilla Boat Club, Ltd.08:04.8
116Kimberly GillmanLong Island Rowing Club08:05.1
116Aleksandra TorkelsonEmma Willarsd School08:05.1
118Brittany CuffEmma Willarsd School08:05.3
119Antonia WuschnerFarmington High School Crew Team08:06.3
120Danielle WhiteLong Island Rowing Club08:07.5
121Emma HalterFriends of Concord Crew08:07.8
122Anna SparrowHaddonfield Crew Club08:08.2
123Kiera KeeganRow New York08:09.2
124Mayra ScanlonSt. John the Baptist DHS08:09.3
125Veronica FisherHaddonfield Crew Club08:10.1
126Anne RittscherBurnt Hills Rowing Association Inc.08:10.5
127Adrianna CatalanottoSagamore Rowing Association08:11.2
128Olivia OrrPelham Community Rowing Association08:11.5
129Kimball SladeNew York Rowing Association08:12.1
130Erin JacksonThe Derryfield School08:12.3
131Abigail CarrNorthfield Mount Hermon School08:13.0
131Breann LitwaBurnt Hills Rowing Association Inc.08:13.0
133Katie WiedenhoftSagamore Rowing Association08:13.1
134Hannah GrayUnaffiliated08:13.4
135Marina HerbstMiss Porter's School08:14.1
136Megan PelsonNarragansett Boat Club08:14.6
137Lauren SemerjianThe Shipley School08:14.8
138Katie Bergmeier-EsterbergGreater Lawrence Rowing08:15.5
138Jordan ReistPelham Community Rowing Association08:15.5
140Lindsay SnodgrassPittsford Crew08:15.6
141Sarah EpsteinEmma Willarsd School08:16.3
141Eva SchlehrNichols School08:16.3
143Georgia WilliamsWinsor School08:16.5
144Jenny AmadorWestfield Competitive Rowing08:16.9
145Emily SpellmanBurnt Hills Rowing Association Inc.08:17.4
146Anjelica TorciviaFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School08:17.6
147Angelica MullinsAbsegami High School08:17.7
147Anne StoesselFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School08:17.7
149Grace RyanLincoln School08:18.1
150Katherine PeckCascadilla Boat Club, Ltd.08:18.6
151Phoebe HurdPortland Community Rowing Association08:18.7
152Samantha Kiewrast john the baptist dhs08:18.8
153Robyn FarrellEpiscopal Academy PA08:19.3
154Karen BlakelockMiss Porter's School08:19.5
155Katherine VorihUnaffiliated08:20.0
156Kathleen DanaherSt. John the Baptist DHS08:21.8
157Maddie SzaboOcean City Rowing and Booster Club08:22.3
158Kaitlyn MausertFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School08:22.4
159Eleanor HolmesSt. Paul's School08:23.2
160Catherine BenettiSt. Mary Academy- Bay View08:23.5
161Kaetlin KolarUnaffiliated08:24.6
162Jessica Kimble KimbleUnaffiliated08:25.2
162Caitlyn RazzanoSwan Creek Rowing Club08:25.2
164Lauren MoranNarragansett Boat Club08:25.4
165Emma KerrCape Cod Crew08:27.4
166Hayley WilliamsOcean City High School08:27.7
167Grace TylutkiLewis S Mills Crew Team08:28.1
168Rachel FordNarragansett Boat Club08:28.3
169Maggie PfuntnerBurnt Hills Rowing Association Inc.08:30.1
170Danielle LopezNew Bedford Community Rowing08:31.5
171Aryanna TaylorNew Bedford Community Rowing08:31.8
172Katherine GrossThe Gunston School08:32.0
173Camille RobertsUnaffiliated08:32.1
174Gianna Collier-PittsChoate Rosemary Hall08:33.3
175Hannah ConklinFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School08:35.5
176Antonella DominguezEmma Willarsd School08:35.6
176Samantha EvansEmma Willarsd School08:35.6
178Victoria MagnozziSagamore Rowing Association08:36.0
179Trena JonesFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School08:37.3
180Olivia JensenFriends of Milton Crew Inc08:37.5
181Marissa JenningsWestfield Competitive Rowing08:39.9
182Anna HarrisOcean City Rowing and Booster Club08:41.1
183Carolyn MurphySt. Anthony's High School08:41.2
184Hope WoodsLewis S Mills Crew Team08:41.3
185Agatha RyanGreenwich Crew08:41.9
186Meghan WestmanSt. John the Baptist DHS08:45.7
187Bianka LazarusBoston Latin School08:46.3
188Carlyn DoughertyPhillips Exeter Academy08:46.4
189Lauren MundayBurnt Hills Rowing Association Inc.08:46.7
190So A RyuSt. Mark's School08:46.8
191Jessica BlauHaddonfield Crew Club08:51.3
192Bethany MelloNew Bedford Community Rowing08:51.8
193Rachel SchwartzNew Bedford Community Rowing08:52.5
194Sarah CamhiSagamore Rowing Association08:53.4
195Sarah CiccaglioneFarmington High School Crew Team08:55.7
196Ellen MoroneyNew Bedford Community Rowing08:59.9
197Ellen ChowFriends of Milton Crew Inc09:17.6
198Maeve BerryFriends of Milton Crew Inc09:30.9
199Emma ShowalterThe Gunston School09:54.8
200Olivia SidotiFriends of Milton Crew Inc10:06.0

Return To Results Page