World IRC Results 2012

Junior Men

Pos Name Club/Country Time
1Marcos IpiapinaBrazilian Rowing Federation06:10.0
2Nick Hannibalsen LarsenConcept206:12.0
3Liam CaseySaratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Spring06:13.0
4Michael KappEssex Rowing Club Inc.06:17.4
5Ben LeonardWesterville Rowing Club06:18.7
6J. Conor HarrityBoston College High School06:19.5
7Nick MeadEpiscopal Academy PA06:20.9
8Ryan O'hanlonBuckingham Browne06:22.0
9Olivier McNicollCascadilla Boat Club, Ltd.06:24.2
10Connor CoughlinFordham Prep Rowing06:24.3
11Chase BuchholzNarragansett Boat Club06:25.1
11Kevin CoomeyBay Shore High School Crew Club06:25.1
11Nate GoodmanMontclair High School06:25.1
11George PerrettPioneer Rowing Club06:25.1
15Bradford TaylorLawrenceville School06:26.3
16Max FergusonMiami Beach Watersports Center, Inc.06:26.7
17Sacha CastellaniSaratoga Rowing Association, Inc./ Saratoga Spring06:26.9
18Duncan CampbellSaugatuck Rowing Club, LLC06:27.2
18Matthew SchollNewburgh Rowing Club06:27.2
20Nick MuccioFriends of Concord Crew06:27.5
21Brett LawhonWest Side Rowing Club06:27.6
22Christophe DelaunayMontclair High School06:27.7
23Sky LelandUnaffiliated06:28.4
23Wyatt PrillGroton School06:28.4
25Bradley PlunkettDeerfield Academy Crew06:28.5
26John Andrew GallagherChaminade High School06:29.0
27Eric BloodGermantown Academy06:29.1
27Paul PrattEpiscopal Academy PA06:29.1
29Tim LeePrinceton National Rowing Association/MJRC06:29.4
30Nigel BaummerAnnapolis Junior Rowing Association06:30.1
31Shawn StruikUnaffiliated06:30.2
32Sam GinouvesBromfield/Acton-Boxboro Rowing06:30.3
33Hunter BinghamEast End Rowing Institute, LTD.06:30.7
34Matthias KellyGlastonbury High School06:30.9
35John SluisRidgewood Crew - Ridgewood H.S.06:31.2
36Reid YankowskiCanisius High School06:31.4
37Chris BuschSt. Joseph's Preparatory School06:31.5
37Tad GaffeyNavesink Indoor Rowing06:31.5
39Peter VossIgnatius-Chicago Rowing Association, Inc.06:31.6
40Isaac BiererCambridge Rindge and Latin School06:31.9
40Cameron PizzoMcQuaid Jesuit Crew06:31.9
42Miles MardenBelmont Hill School06:32.0
43Jonathan GhaulSt. Joseph's Preparatory School06:32.2
44Nathan SmithNewport Rowing Club06:32.3
45Ryan MirandaFarmington High School Crew Team06:32.9
46Jimmy PucketteRadnor Boys Crew06:33.0
47Anthony CriscitielloRidgewood Crew - Ridgewood H.S.06:33.1
47Matthew KuczmarskiFriends Academy Crew06:33.1
49Matthew BaumerNavesink Indoor Rowing06:34.1
50Julien GreenWest Side Rowing Club06:34.7
51Shawn PrimettBurnt Hills Rowing Association Inc.06:35.5
52Daniel Kennedy-MoorePrinceton National Rowing Association/MJRC06:35.7
53Jackson WeidnerSavannah Country Day School Crew06:36.4
54William YoungNew Trier High School Rowing06:36.5
55Joseph ShavelPrinceton National Rowing Association/MJRC06:36.6
56Nick CapaldiOakcrest High School06:36.8
57James YoonGreenwich Crew06:37.2
58Matthew SylvanSt. Anthony's High School06:37.7
59William BursteinMontclair High School06:38.1
59James HowleyHaddon Township High School06:38.1
61Kenneth EvansBishop O'Connell High School06:38.3
61Alexander RichardsBelmont Hill School06:38.3
63Andrew FalterOakton High School06:38.6
63Jacob HenryMoorestown Rowing Club06:38.6
63Calin ManeaSt. George's School06:38.6
66John MorrisonSaugatuck Rowing Club06:38.8
67James EisenbergBoston College High School06:39.1
68Brad HakesDeerfield Academy Crew06:39.2
68Alec PlotkinPittsford Crew06:39.2
70Hutch BryantGreenwich Crew06:39.6
71William BerrySt. Paul's School06:40.3
71Mark StoesselFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School06:40.3
73Michael BarnesFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School06:40.4
74Christian AralChaminade High School06:40.7
75Paul VerniIona Preparatory School06:40.8
76Joseph FiguraNew Trier High School Rowing06:41.0
77Justin MurphyMontclair High School06:41.5
78Alex BaileyBelmont Hill School06:41.8
78Preston DavieSalisbury School06:41.8
80James ZatsiorskySt. John's High School Crew06:42.1
81Jake MarshallPelham Community Rowing Association06:42.2
82Nick TurecamoSalisbury School06:42.3
83Gabriel RodriguezE.O. Smith High School06:42.7
84Isaac MocarskiNarragansett Boat Club06:42.9
85Alex MildeNew Bedford Community Rowing06:43.0
86Zeeshawn AliAbsegami High School06:43.2
86Taylor LeverageThe Gunston School06:43.2
88Kevin LaddCascadilla Boat Club, Ltd.06:43.7
89Bernard DaleyPelham Community Rowing Association06:44.1
89Jake StepanskyMontclair High School06:44.1
91Dennis BaldwinCascadilla Boat Club, Ltd.06:44.7
92Alexander UgorjiBuckingham Browne06:45.1
93James BreenNew Trier High School Rowing06:45.3
94Mitchell BondUnaffiliated06:45.4
95Ian McGrewBurnt Hills Rowing Association Inc.06:45.6
96Erik BovinoChristian Brothers Academy Crew (CBA)06:45.9
96Gabriel KniselyChoate Rosemary Hall06:45.9
98Patrick WareBromfield/Acton-Boxboro Rowing06:46.3
99Sam WeeksNew Trier High School Rowing06:46.8
100John BrownSt. Anthony's High School06:47.0
101Fred DohringFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School06:47.1
102Robert BentoChaminade High School06:47.6
103Mike WellockCrescent Boat Club06:47.8
104Jonathan WabekeUnaffiliated06:48.5
105Seam KellyPrinceton National Rowing Association/MJRC06:48.9
105Luke WilderBuckingham Browne06:48.9
107Garrett KogelVermont Academy06:49.3
108Peter FestaDon Bosco Preparatory High School06:49.6
109Matthew McdermottSt. Joseph's Collegiate Institute06:49.8
110Brendan LemieurShaker Rowing Association06:49.9
111Leo FoglizzoMontclair Rowing Club06:50.0
112Jacob BondUnaffiliated06:50.4
113Nick HercegHaddon Township High School06:50.7
114Michael PiekarzSt. John's High School Crew06:50.9
115Stefano KorkotasSagamore Rowing Association06:51.4
115Timothy WamstedYorktown High School06:51.4
117Scott LondreganChristian Brothers Academy Crew (CBA)06:51.9
118Zachary MaguireChristian Brothers Academy Crew (CBA)06:52.0
119Ryan CookeBrewster Academy Crew06:52.3
120Samuel GalleranoUnaffiliated06:52.4
121Jeremy NaleOakcrest High School06:52.7
122Trevor FreyGreenwich Crew06:53.3
122Nick TruddenSagamore Rowing Association06:53.3
124Matthew CabarrocasPelham Community Rowing Association06:53.7
125Luke BurnesonYorktown High School06:53.9
126William AftringRadnor Boys Crew06:54.1
126John PoscaFordham Prep Rowing06:54.1
128Herbie MaracheGreenwich Crew06:54.9
128Edward TwohigBoston College High School06:54.9
130Alex KellyChaminade High School06:55.0
131Austin LetorneyHingham High School Rowing Association06:55.4
132Myles TrymbulakGlastonbury High School06:55.9
133Brendan BuppRadnor High School Crew Club06:56.5
134Albert RydevikGreenwich Crew06:56.6
135Kyle HershmanAbsegami High School06:56.7
136Mark RotundiFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School06:56.9
137Neil HughesChristian Brothers Academy Crew (CBA)06:57.0
138Erling KristiansenLong Island Rowing Club06:57.1
139Jackson BennettUnaffiliated06:57.4
140Charlie RyanRumsey Hall School06:57.8
141Dan KozubSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing06:58.1
142Patrick McCarthySt. Paul's School06:58.8
142Sean O'DowdMountain Lakes Crew Club06:58.8
144Nicholas BiedermannBedford Crew Club06:58.9
145Daniel ArratoGMS Rowing Center06:59.3
146Travis AndersonGreenwich Crew06:59.8
147Nathan KotlerAvon High School07:00.0
148Andrew StilesWayland-Weston RA07:00.4
149Nicholas RambuschSalisbury School07:00.7
150Mathew LombardoHampton High School Rowing Association07:00.8
151Michael CarenzaBurnt Hills Rowing Association Inc.07:01.3
152Ian AbbottPelham Community Rowing Association07:01.5
152Cleto MeirelesMiami Beach Watersports Center, Inc.07:01.5
154Josh SwanskiUnaffiliated07:02.9
155Lucas DerraughCascadilla Boat Club, Ltd.07:03.1
156David CastanedaBromfield/Acton-Boxboro Rowing07:03.5
157Oliver ProbstGreenwich Crew07:03.9
158Vicente ChappuzeauBoston College High School07:05.1
159Paul Seamus CreedonNereid Boat Club, Inc.07:06.3
160Charles RiceCambridge Crew07:06.8
161William MaldonadoGreater Lawrence Rowing07:07.4
162Drew McCarronWayland-Weston RA07:08.0
162Derek SillimanCape Cod Rowing Inc.07:08.0
164Jordan BrowneCambridge Rindge and Latin School07:08.2
165Finn PutnamNoble07:08.6
166Austin BarrettCanisius High School07:08.9
167Braxton BeckerFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School07:09.0
168Justin TorrisiSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing07:10.6
169Patric MartinChaminade High School07:11.8
170John PokalskyChaminade High School07:12.4
171Kyle RiveraSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing07:13.5
172Christian Wiles-LafayetteUnaffiliated07:14.7
173Ian DunneIona Preparatory School07:15.6
173Michael ScrobeManhasset High School07:15.6
173Albert WunschDon Bosco Preparatory High School07:15.6
176Stephen DavenportFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School07:16.0
177Joseph ConlanRiverhead High School07:16.1
178Mike PaoneSt. Joseph High School Crew / Falcon Rowing07:17.6
179Chris GrygielFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School07:17.8
180Alexander BabitskySF Rowing Association07:17.9
181Aidan BeausoleilFriends of Concord Crew07:18.1
182Dillon AvnetRadnor Boys Crew07:18.6
183Justin ManziChaminade High School07:18.8
184Cameron BernsteinSt. John's High School Crew07:19.1
185Alec MeloneFarmington High School Crew Team07:19.6
186Peter CajoletWestford WACC07:19.9
187George MushoIona Preparatory School07:20.1
188Harrison HertleinSagamore Rowing Association07:22.7
189Joseph HowardSt. Paul's School07:23.5
190Gabe RohrbergSagamore Rowing Association07:23.6
191George DohringFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School07:24.4
192Rory WirchBromfield/Acton-Boxboro Rowing07:24.9
193John Monaghan IVRadnor Boys Crew07:27.0
194James McLoughlinSoNo Rowing07:29.9
195Hayes CooperGroton School07:30.7
196Paul DanielsonFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School07:31.0
197Drew MellusiWestfield Competitive Rowing07:31.7
198Alex WalkerLewis S Mills Crew Team07:32.0
199Alexander AvakianUnaffiliated07:32.7
200John HemlerThe Gunston School07:32.8
201Noah SamelSt. Paul's School07:38.1
202Kentaro BarhydtFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School07:43.3
203Makana LiuCascadilla Boat Club, Ltd.07:44.7
204Sam WallmanVermont Academy07:47.7
205Seth FarkasFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School07:47.9
206Corey SullivanBoston College High School07:48.5
207Wade JonesRumsey Hall School07:53.1
208Yaozhi WangThe Gunston School07:54.4
209Hayden McKeeCambridge Rindge and Latin School07:54.9
210Giovanni PintoNorwich Free Academy07:58.0
211Jeffrey BlantonBromfield/Acton-Boxboro Rowing07:58.4
212Colin RyanFriends of Niskayuna Rowing/ Niskayuna High School08:02.8
213Caleb EnriquezThe Gunston School08:03.6
214Alexander NardozziFriends of Milton Crew Inc08:14.9

Return To Results Page