World IRC Results 2011

Junior Men Lightweight

Pos Name Club/Country Time
1Jonathan YoungSt. Louis Rowing Club06:25.4
2Jeffrey RogersSt. Andrew's School Delaware06:26.7
3Isaiah BrownPhillips Exeter Academy06:28.7
4Jason ElefantThe Hun School of Princeton06:29.4
5Kris HobbsMcLean06:32.4
5Evan RedosUnaffiliated06:32.4
7Matthew SegalSt. George's School06:33.8
8Jason Toby OsborneRuder-Club Marl im VfB 1948/64 06:35.3
9Cameron HowieSt. George's School06:35.4
10Charles HardingOrlando Area Rowing Society Inc.06:37.9
11Paul ClaussChristian Brothers Academy06:39.0
11Bradley PlunkettDeerfield Academy06:39.0
13Andrew HendricksonMoorestown Rowing Club06:39.6
14Daniel GutierrezRemoMexico06:40.9
15Chase BuchholzNarragansett Boat Club06:41.0
16Dughan AhimovicNavesink Indoor Rowing06:41.7
17Chris KnappChoate Rosemary Hall06:43.5
18Roman SchusterChaminade High School06:43.6
19Charles FidlerBishop O'Connell High School06:44.1
20Timothy MaytomSan Diego Rowing Club06:44.2
21Victor TarrauMiami Beach Rowing Club06:44.8
22Rob RasmussenNoxontown Rowing Association06:45.0
23Joshua SchoenbartSagamore Rowing Association06:45.1
24Mackenzie BlanzSagamore Rowing Association06:46.0
25Michael PyrtkoSt. Ignatius High School06:48.4
26Robert OxerChaminade High School06:48.7
27William DenmanSt. Paul's School06:49.0
28Mario DiCarloCrescent Boat Club06:49.3
29Matthew WeaverCrescent Boat Club06:49.7
30Gregory BurkeGMS Rowing Center06:50.7
31Brendan KelleherChaminade High School06:51.1
32David LargeChristian Brothers Academy06:51.3
32Davis MullerDuxbury Bay Maritime School06:51.3
32Matthew PolesBoston College High School06:51.3
35David RobinsonBishop O'Connell High School06:51.6
36John TinsmanY Quad Cities06:52.5
37Christopher RoderickCambridge Rindge and Latin School06:53.0
38Brandt BeckermanChoate Rosemary Hall06:53.6
38Sam RouseGMS Rowing Center06:53.6
40Federico GiustiniMiami Beach Rowing Club06:53.7
40Steven GoicoecheaSan Diego Rowing Club06:53.7
40John MathewsSt. Ignatius High School06:53.7
43Brandon BlaesserWayland-Weston RA06:54.4
44William MartinChaminade High School06:55.6
45James HoppAbsegami High School06:56.2
46Joe O'SheaSt. Albans06:57.2
47Christopher TinsmanY Quad Cities06:57.5
48Reid CucciMontclair High School06:57.6
49Jordan LlanoMiami Beach Rowing Club06:57.7
49Christian VotoManhasset High School06:57.7
51Maximilian BerdelChaminade High School06:57.9
51Max JohnsonManhasset High School06:57.9
53Thomas BrzozowskiSt. Ignatius High School06:58.1
53Austin RiveraMontclair High School06:58.1
55Jonathan HeinleinWayland-Weston RA06:58.4
56Gregory HowardWaynflete School06:58.6
57Mark SteinbrickChristian Brothers Academy06:59.0
58Henry OgilbyBelmont Hill School06:59.3
59Lucas Di LenaMiami Beach Rowing Club06:59.5
60Morgan GaffeyBlood Street Sculls06:59.7
61Jack RuskeBrookline High School07:00.2
62Erdal KadiogluLong Island Rowing Club07:00.6
63Alexander MeyerBrookline High School07:00.8
64Nathan Nelson-ManeyShrewsbury High School Crew07:01.2
65Spencer LeighChaminade High School07:01.5
66Paul HararyMercer Junior Rowing Club07:01.6
67Benjamin PallantNarragansett Boat Club07:01.9
68Daniel MeyerBrookline High School07:02.1
69Matthew PawlowskiBelmont Hill School07:02.2
69Kurt VostalChristian Brothers Academy07:02.2
71Harrison SchneiderSan Diego Rowing Club07:02.4
72Colm SmithXavier High School07:03.3
73Erik EwellAbsegami High School07:03.4
74Thomas FosterHorace Mann School07:05.0
75Gabriel Roy LiguoriBoston College High School07:05.1
76Connor BradyOcean City High School07:05.2
77Paul BellefleurMercer Junior Rowing Club07:05.3
77Vaughan MerrickGreenwich Crew07:05.3
79Sam BerndtRockford High School Crew07:05.4
80John PumaBoston College High School07:05.5
81Jamie FalterOakton High School07:05.6
82John PreputnikChaminade High School07:06.5
83Paris ThatosManhasset High School07:06.7
84Dominick MargiottaUnaffiliated07:07.2
85Jeremy KleimanRiver Rowing Association07:07.6
86Ryan NunesBoston College High School07:07.9
87Thomas CampbellFarmington High School Crew Team07:08.7
88Eric EspositoNarragansett Boat Club07:09.9
88Gabe RohrbergSagamore Rowing Association07:09.9
90Michael ChristesenLong Island Rowing Club07:10.3
91Timothy MapleySoNo Rowing07:10.4
92Dan O'NeillEast End Rowing07:10.6
93Jeremy CooleyUnaffiliated07:11.1
94James AgoliaChaminade High School07:12.1
95Matthew PetersonSan Diego Rowing Club07:13.3
96Asa HeckerWayland-Weston RA07:13.6
96Brooks OlerSalisbury School07:13.6
98Conor WynneBay Shore High School Crew Club07:13.7
99Martin Hammerlund YtterstadSkullerud Sport Senter07:13.9
100Stefan HummelManhasset High School07:14.2
101Edward SmithChaminade High School07:14.3
102Timothy KileSoNo Rowing07:14.4
103Travis GalowskiNorthfield Mount Hermon School07:15.0
104Andre DempseyCambridge Rindge and Latin School07:15.1
105Erik DivanEast End Rowing07:15.2
106Mark RotondiNiskayuna High School07:15.8
107Jacob LuberLawrenceville School07:16.3
108Quintin BerryLong Island Rowing Club07:16.8
108Brian RossNarragansett Boat Club07:16.8
110Timothy DugganUnaffiliated07:17.6
111Daniel BoyleFairfield Prep07:18.0
112Alan DelaneyManhasset High School07:18.1
113Eli ZimmermanBrookline High School07:18.6
114Ryan McDonoughChaminade High School07:18.9
115Kyle BretonMiddletown High School07:19.1
116Christian VulpisChaminade High School07:19.6
117Christopher RussoDon Bosco Prep.07:20.5
118Raffi KhatchadourianManhasset High School07:21.4
119Hamza AslamFarmington High School Crew Team07:21.6
120Brian ImbornoniChaminade High School07:22.3
121Dylan GallagherSaint Joe's Crew07:22.7
122Patrick ClarySt. Anthony's High School07:23.2
123Derek SillimanCape Cod Rowing07:24.0
124Dane SetzerHaddonfield Crew Club07:24.2
125Hunter HeckerMercer Junior Rowing Club07:24.3
126Robert FeeneySalisbury School07:24.8
127Alex JangMercer Junior Rowing Club07:24.9
128Evan DoyleGreater Lawrence Rowing07:25.1
129Christopher GarverHampton High School07:25.4
130Alexander PalmaccioEast End Rowing07:26.8
131Randy FlugLong Island Rowing Club07:27.2
132Alex BattleJames River High School07:27.8
133Edward RowlandBoston College High School07:29.2
134John HanifinDexter School07:30.8
135James SparkmanBlood Street Sculls07:32.8
136Austin Drexelst john the baptist dhs07:33.3
137Sam ArthurBelmont Hill School07:33.4
138Dylan O'NeillLong Island Rowing Club07:33.8
139Ethan CurrieConcord High School07:34.0
140Ryan ChenBuckingham Browne07:34.5
141Sean McGirrEast Lyme Rowing07:36.8
142Matt DavisWestford Area Community Crew07:39.1
143Tony ZhangBrookline High School07:39.3
144Louis AnnenbergSwan Creek Rowing Club07:41.0
145Chris KasabianManhasset High School07:42.0
146Cole EllenbogenSagamore Rowing Association07:46.1
147Matthew SteinbergSt. John the Baptist DHS07:46.3
148David ColeChaminade High School07:48.0
149William FeeneyCambridge Rindge and Latin School07:50.0
150Patrick MillsManhasset High School07:51.0
151Andrew KatzmannMontclair High School07:53.4
152James McLoughlinSoNo Rowing07:53.6
153Daniel RamosFairfield Prep07:53.9
154Peter CajoletWashburn AC Craftsbury SC07:54.6
155Cyrus RassoulianBrookline High School07:55.8
156Faisal FarhatUnaffiliated08:03.3
157Christopher Vanchierist john the baptist dhs08:05.8
158James GallagherSaint Joe's Crew08:13.9
159Achutha RamanDover-Sherborn High School08:15.8
160Matthew MoreiraManhasset High School08:17.2
161Garrett DavisDuxbury Bay Maritime School08:28.0
162Liam HoladayAbsegami High School08:50.1
163Matthew DufresneNew Bedford Community Rowing08:53.6

Return To Results Page