World IRC Results 2011

Junior Men

Pos Name Club/Country Time
1Sverri Sandberg NielsenTeam Denmark06:04.8
2Malte Johannes Walter JakschikRuderverein Rauxel06:08.8
3Ryan O'RourkeCrossfit Lehigh Valley06:13.8
4Joshua WeinsteinSalisbury Boat Club06:16.0
5Liam CaseySaratoga Rowing Association06:17.9
6Buck GogginChoate Rosemary Hall06:18.8
7Craig SlaterNavesink River Rowing Club06:19.2
8Josh FramLawrenceville School06:22.0
9Alexander DillonSt. Augustine Prep HS06:22.1
10Kamin VassilosNew Trier HS Rowing Club06:23.5
11Logan ConnorConcord High School06:24.0
12Ned BenningNorthfield Mount Hermon School06:24.8
13Michael HampCanisius High School06:25.6
14Colin SchaapSt. George's School06:26.7
15Nigel BaummerAnnapolis Junior Rowing Association06:27.5
15Juan FloresRemoMexico06:27.5
17Alexander SmithPhillips Academy06:29.0
18Philip MillerBrunswick School Boat Club06:29.3
19James GlynnShrewsbury High School Crew06:29.8
20David LombardiSt. Paul's School Boat Club06:29.9
21Nathaniel GoodmanMontclair High School06:31.5
22Michael TobinChristian Brothers Academy06:31.7
23Christopher MatyjekChaminade High School06:32.2
24Isaac BiererCambridge Rindge and Latin School06:33.1
25Connelly DentonNew Trier HS Rowing Club06:33.5
26Connar BoydSt. Catharines Rowing Club06:33.6
27Christian AralChaminade High School06:33.7
28Conor KelleyCulver Academies06:33.8
29Sam GinouvesBromfield School06:34.0
30Christian ColettaChaminade High School06:34.2
31Alex BarkumeChoate Rosemary Hall06:34.5
31Alex WelchRockford High School Crew06:34.5
33Andrew PereiraNew Bedford Community Rowing06:34.6
34Daniel SchwartzCold Spring Harbor Rowing Association06:34.8
35Maxwell DanielssonCambridge Rindge and Latin School06:34.9
36Ari ZimmetBrookline High School06:35.3
37Reid YankowskiCanisius High School06:35.4
38Connor MurphyChaminade High School06:35.5
39Samuel HarrisSt. George's School06:35.8
40Michael BarnesNiskayuna High School06:36.3
41Christophe DelaunayMontclair High School06:36.7
41Adam MalehBelmont Hill School06:36.7
43Matthew WeinsteinBelmont Hill School06:36.8
44Jack WilliamsBrunswick School Boat Club06:37.3
45Austin BurrisRockford High School Crew06:37.4
46Michael BeckerOakton High School06:38.2
46Daniel DollinHoly Spirit06:38.2
48William OpreaChaminade High School06:38.3
49Christopher BabinecSaugatuck Rowing Club06:38.4
50David FetnerRidgewood Crew06:38.6
51Michael ColellaBethesda - Chevy Chase High School Crew06:38.7
52Michael KappEssex Rowing Club06:38.9
52Austin PuleoUnaffiliated06:38.9
54Guthrie RenwickCentral Catholic High School06:40.3
55Thomas McTigueBoston College High School06:41.2
56Mark KomaneckySt. John's High School06:41.5
57Bret McCartySt. Ignatius High School06:41.7
58Kenneth EvansBishop O'Connell High School06:41.9
59Bryce VanderBergRockford High School Crew06:42.0
60John RisbergsSt. Anthony's High School06:42.2
61Eric NieminenSt. Paul's School Boat Club06:42.3
62Andrew FalterOakton High School06:42.5
62Matthew KuczmarskiFriends Academy06:42.5
64Calin ManeaSt. George's School06:43.1
65Matthias KellyGlastonbury High School06:43.2
66Matthew BaumerNavesink Indoor Rowing06:43.6
67Alexander HillSwan Creek Rowing Club06:43.8
68Justin MurphyMontclair High School06:44.0
69Hayden KlineMontclair High School06:44.1
70Derek BoyseGroton School06:45.0
71Hunter BinghamEast End Rowing06:45.9
72John SluisRidgewood Crew06:46.3
73Duke DornerMainland High School06:46.9
74William BursteinMontclair High School06:47.0
75Tyler MooneyMainland High School06:47.5
76Will BerrySaint Paul High School06:47.6
77Jonathan MahoneyUnaffiliated06:47.7
78Edward MittonSt. Paul's School for Boy's06:48.2
79Lawrence LindawanStanton - River Bank Rowing06:48.5
80Jasper ZawadzkiSt. Catharines Rowing Club06:49.0
81Max BellBelmont Hill School06:49.7
82Declan CarberyRadnor High School Crew06:50.0
83Paul VerniIona Preparatory School06:50.3
84John O'DonnellNew Trier HS Rowing Club06:50.9
85Philip VillaniChaminade High School06:51.0
86Timothy ColeChaminade High School06:51.2
86Daniel LatuBoston College High School06:51.2
88Ryan MirandaFarmington High School Crew Team06:51.6
89Daniel SoyakManhasset High School06:51.8
90Maxwell DeemUnaffiliated06:52.1
91Daniel CoxeEast Lyme Rowing06:52.5
92Bill TomlinsonMcQuaid Jesuit High School06:53.3
93Nicholas MuccioConcord High School06:54.2
93James YoonGreenwich Crew06:54.2
95Matthew SylvanSt. Anthony's High School06:54.4
96Chris GaigalasRockford High School Crew06:54.5
97Duncan CampbellFairfield Prep06:54.7
98Tj JacobsRockford High School Crew06:55.0
99James Metcalf IIINoxontown Rowing Association06:55.3
100Ted Zelleyst john the baptist dhs06:55.4
101Curtis HammellAbsegami High School06:55.6
102Danial KhanUSRowing06:55.8
102Jake StepanskyMontclair High School06:55.8
102Lucius WhiteEssex Rowing Club Inc.06:55.8
105Steven KravitzDuxbury Bay Maritime School06:55.9
106Cameron StainesRadnor Rowing Club06:56.0
107Wills McMahonNarragansett Boat Club06:56.1
108Joseph HornCrescent Boat Club06:56.6
109Alex PilewskiNorthampton Youth and Community Rowing Inc.06:56.7
110Vincent BuccigrossiSaint Joe's Crew06:57.0
111Ryan LeddyWayland-Weston Rowing Association06:57.4
112John MonaghanRadnor High School Crew06:57.7
113Sky LelandUnaffiliated06:57.8
114Peter Welchst john the baptist dhs06:58.0
115Ryan CookeBrewster Academy06:58.8
116Walker HaynesFairfield Prep06:59.3
117Paul WitykSt Michaels Catholic High School07:00.3
118William AftringRadnor High School Crew07:00.4
119Nick SchaubSan Diego Rowing Club07:00.7
120Cleto MeirelesMiami Beach Rowing Club07:00.9
121Khalil JacksonAbsegami High School07:01.1
122Joshua LutzJames River High School07:01.3
123Arthur RoskiNew Canaan High School07:01.4
124Hutch BryantGreenwich Crew07:01.9
125Nick SchragerSt. Anthony's High School07:02.3
126Connor DilworthBoston College High School07:05.2
127Ryan SullivanPoughkeepsie High School07:05.4
128Maxwell DixonChristian Brothers Academy07:06.9
129Jeremy RossSwan Creek Rowing Club07:07.1
130Peter RauxSt. John the Baptist DHS07:07.3
131Liam ArmstrongCambridge Rindge and Latin School07:08.5
131Emerson BallFairfield Prep07:08.5
133Henry HersheyWestfield High School07:09.0
134Jacob BondEast Lyme Rowing07:11.7
135Edward TwohigBoston College07:12.9
136Sean LambertEast Lyme Rowing07:13.6
137J Patrick McColganAbsegami High School07:13.7
138James EisenbergBoston College High School07:14.2
139Joseph A Grosso IIIFairfield Prep07:14.6
140Nicholas McGLoinAbsegami High School07:15.4
141Mitchell BondEast Lyme Rowing07:15.6
141Eric WilczynskiWest Side Rowing Club07:15.6
143Camden ChiassonBrookline High School07:16.0
144Colby KoBrookline High School07:16.1
145Jeffrey ManvilleGunnery Crew07:17.0
146Steven MarshallAbsegami High School07:17.7
146Benjamin PetersonGlastonbury High School07:17.7
148Ames ColtNew Bedford Community Rowing07:18.3
149Ryan O'HaraSt. Joseph's Collegiate07:18.7
150Tyler HemmingwayNew Bedford Community Rowing07:19.2
151George MushoIona Preparatory School07:20.0
152Oliver FinleyPomfret School07:20.4
153Benjamin DavisWestford Area Community Crew07:20.7
153Daniel KozubSaint Joe's Crew07:20.7
155Jack DonohueHaddonfield Crew Club07:20.9
156Tucker EmeryNorthfield Mount Hermon School07:23.2
157Peter D'AgostinoGreenwich Crew07:25.3
158Andrew KrebsNorthampton Youth and Community Rowing Inc.07:27.3
159Riley GebhardtMiddletown High School07:29.5
160John T ConwayChaminade High School07:31.5
161Frederick DoyleNewman School07:31.8
162Daniel SullivanSt. John the Baptist DHS07:33.9
163Adolfo RolonUnaffiliated07:34.6
164Will ClapisGlastonbury High School07:34.9
165Sanghoon LeeBuckingham Browne07:35.1
166Brent WalkerSaint Joe's Crew07:37.7
167Joe McCaffreySaint Joe's Crew07:38.1
168Cameron WhitesideMile High Rowing Club07:40.0
169Matt RutowskiSaint Joe's Crew07:40.2
170Chengsi ChenNewman School07:42.4
171Brandon YepFairfield Prep07:44.4
172Alexander BabitskyUnaffiliated07:48.2
173Erik WehrhagenSt. Joseph High School07:50.6
174Tim HendersonUnaffiliated07:54.9
175Juan GamezUnaffiliated08:00.8
176Sam ClarkMiddletown High School08:03.6
177Kyle McKayCambridge Rindge and Latin School08:06.3
178Alex CoughlinMystic Valley Charter School08:14.8
179Elliott SkorupskiMiddletown High School08:34.4

Return To Results Page