World IRC Results 2009

Junior Women Lightweight

Pos Name Club/Country Time
1Fabienne KnokeConcept2 Team Germany07:21.6
2Margarete Traute Edelgard JakschikConcept2 Team Germany07:24.2
3Jackie LeesArchbishop Prendergast07:24.5
4Faith RichardsonGroton School07:28.6
5Birgitta HusebyeRiverside Boat Club07:30.7
5Sofie MaagardBagsvaerd07:30.7
7Paige TerryConvent of the Sacred Heart07:38.3
8Kimberly HopewellGMS Rowing Center07:38.8
9Christina BaxNational Cathedral High School07:42.3
10Abby KnightFriends of Shenendehowa Crew07:43.5
11Ruthie BatesSt. Paul's School Boat Club07:46.1
12Rachel HirschbeckWest Side Rowing Club07:47.5
13Katharine MahoneyWest Side Rowing Club07:50.4
14Sophie HeywoodTempe Junior Crew07:52.1
15Erin WylieNardin Academy07:52.5
16Tory GordonSwan Creek Rowing Club07:53.4
17Kirsten LunderGreenwich Crew07:54.2
18Victoria CatharineBurnt Hills Rowing Association07:55.1
19Kelsey PielBurnt Hills Rowing Association07:55.6
20Kelsea ShinerAbsegami High School07:56.3
21Kiersten StephensOcean City High School07:56.5
22Helen BecknerNational Cathedral07:56.9
23Susan GreenbergSaugatuck Rowing Club07:57.4
24Mary NilanMaritime Rowing Club07:58.0
25Paige GonyeMaritime Rowing Club07:58.2
26Sophie GavellWayland-Weston Rowing Association07:59.6
27Samantha KingWest Side Rowing Club07:59.9
28Chrissy WiegandMaritime Rowing Club08:00.7
29Danielle CarlinoWest Side Rowing Club08:01.9
30Molly TrerotolaGreater Lawrence Rowing08:02.9
31Lois TownsendOakcrest High School08:03.7
32Meaghan KeefeAlbany Rowing Center08:05.3
33Margaux HolleyBromfield School08:06.2
34Emily LawesHaddonfield Crew Club08:06.4
35Puja SztorcNardin Academy08:06.6
36Meredith FreshleyCincinnati Country Day School08:06.7
37Emily FinchCincinnati Country Day School08:07.1
38Morgan HoffmanBay Shore High School Crew Club08:07.2
39Bridget RudgersBurnt Hills Rowing Association08:07.3
40Lynn ManganielloAbsegami High School08:08.3
41Haley UllingerSpackenkill Rowing Club08:10.2
42Megan SharkeyAbsegami High School08:10.6
43Andrea MuffolettoWest Side Rowing Club08:10.7
44Courtney PurslowHalf Hollow Hills Crew Club08:11.8
45Jillian ZieffWayland-Weston Rowing Association08:12.7
46Maria BrzozowskiMercyhurst Prep School08:13.3
47Charlotte LaneNardin Academy08:13.5
48Celeste PomputiusEmma Willard School08:13.9
49Amanda MasseyVsculls08:14.0
50Stephanie LaGuminaPelham Community Rowing Association08:14.3
51Amber RomanRow New York08:15.5
52Libby HughesEmma Willard School08:15.6
53Annie SeneskiHaddonfield Crew Club08:16.8
53Dana WolkiewiczSt. John the Baptist DHS08:16.8
55Ashley DikemanNardin Academy08:17.0
56Jaquline DurkinHaddonfield Crew Club08:17.6
56Katherine RuschWest Side Rowing Club08:17.6
58Marissa CatalanottoHalf Hollow Hills Crew Club08:17.8
59Erin MounceBaldwinsville Crew08:18.1
60Ashley KoontzHaddonfield Crew Club08:18.4
61Julia WendtBay Shore High School Crew Club08:18.6
62Stephanie ZangPine Richland High School Crew08:19.1
63Chelsea MaisanoNardin Academy08:20.4
64Charlotte RendonRow New York08:22.0
65Jennifer AitkenManhasset High School08:22.4
66Rosemary GrinaldsUnaffiliated08:22.9
67Kate KoscielniakWest Side Rowing Club08:24.7
68Julia HahnFairport Crew Club08:25.4
69Kristen WilhouskiManhasset High School08:25.6
70Giuliana LongoHoly Angels Academy08:26.3
71Amanda JonesWest Side Rowing Club08:27.5
72Maureen HiltonPine Richland High School Crew08:28.3
73Annabelle FordNorthampton Youth and Community Rowing Inc.08:28.5
74Kate CalderonRow New York08:30.1
75Natalie LopatowskiVsculls08:30.2
76Emma CutlerNorthampton Youth and Community Rowing Inc.08:30.6
77Mary MosierSt. John the Baptist DHS08:30.9
78Shannon McDonnellWest Side Rowing Club08:32.8
79Maria Manis ManisManhasset High School08:33.2
80Monica KlenkWest Side Rowing Club08:33.6
81Kennise FarringtonRow New York08:34.6
82Kerry BurkeAbsegami High School08:36.8
83cristina incorvaiaHudson River Rowing Association08:37.3
84Julie StoverCascadilla Boat Club08:37.8
85Emily NugentWest Side Rowing Club08:41.2
86Charlotte MundayBurnt Hills Rowing Association08:42.9
87Sarah ScaleseHaddonfield Crew Club08:43.2
88Julie SussmanGreenwich Crew08:43.8
89Annie BillBlood Street Sculls08:43.9
90Chrisanne KarcichSt. John the Baptist DHS08:44.8
91Cassandra FachWinsor School08:48.3
92Emma Rose SchausHoly Angels Academy08:48.9
93Hannah OsborneGreater Lawrence Rowing08:49.3
94Kristine RisbergsSt. John the Baptist DHS08:51.0
95Lauren BinderWestfield Competitive Rowing09:06.7
96Hannah MurdockDuxbury Bay Maritime School09:10.0
97Emily HansmanDuxbury Bay Maritime School09:25.2
98Sara BovatChase Collegiate School09:39.5
99Katja GroberAndover High School09:58.3

Return To Results Page