World IRC Results 2009

Junior Women

Pos Name Club/Country Time
1Molly HamrickPlant High Rowing Association07:08.1
2Lisa SchmidlaConcept2 Team Germany07:12.2
3Kelsey ReelickGMS Rowing Center07:12.4
4jennifer stockwoodCommunity Rowing Inc.07:16.3
5Nicole BielawskiVsculls07:19.2
6Betsy NilanMaritime Rowing Club07:19.9
7Rebecca BraakUnaffiliated07:20.5
8Rebecca StaffTempe Junior Crew07:23.1
9Madison LipsRocky Mountain Rowing Club07:23.6
10Gabrielle CutlerSouth Jersey Rowing Club07:24.8
11Lottie GallianoGreenwich Crew07:25.3
12Rebekka ThumhartAbsegami High School07:25.7
13Meghan BirkbeckHoly Spirit07:26.4
14Jeanine LeesArchbishop Prendergast07:26.5
15Susannah Sage GreenWest Side Rowing Club07:27.9
15Priscilla LivingstonCommunity Rowing Inc.07:27.9
17Jessica BurnsTempe Junior Crew07:28.0
17Carli GoldbergSarasota Crew07:28.0
19Rebecca SojaSimsbury High School07:29.4
20Lucy GrinaldsMaritime Rowing Club07:30.3
20Sabrina MalakBishop Eustace Prep School07:30.3
22Katherine ErnstUnaffiliated07:31.4
22Victoria HillsUnaffiliated07:31.4
24Nikki BourassaBishop Eustace Prep School07:31.8
25Angelica FloresREMOMEXICO07:33.6
26Lily KeaneWest Side Rowing Club07:34.3
27Alexandra RussoOcean City High School07:34.6
28Alex ZadravecSaugatuck Rowing Club07:34.7
29Liza McBrideSt. Mark's School07:34.8
30Jillian HobanTabor Academy07:35.2
31Madeline GrayRowPittsburgh07:35.9
32Maggie McCruddenRidgewood Crew07:36.6
33victoria grecoSt. John the Baptist DHS07:37.1
34Kelly CostelloChoate Rosemary Hall07:37.2
35Sarah RutterPhillips Academy07:38.5
36Tessa YurkoWest Side Rowing Club07:38.9
37Joanna MulveyOur Lady of Lourdes07:40.0
38ashley weberAbsegami High School07:40.3
39Sara StoneTabor Academy07:40.5
40Lauren BaumgartnerBlair Academy07:40.9
41Alycia DaLoia-MoorePelham Community Rowing Association07:41.0
41Rebecca ShafferCommunity Rowing Inc.07:41.0
43Amanda PrimettBurnt Hills Rowing Association07:42.0
44victoria goldmanCommunity Rowing Inc.07:42.1
44Kellie SolowskiWest Side Rowing Club07:42.1
46Susannah ShiptonWinsor School07:42.2
47Catherine ChappellWayland-Weston Rowing Association07:43.0
48Natasha MartinesBishop Eustace Prep School07:43.3
49Maria LycourisGreenwich Crew07:43.5
50Selbie JasonTabor Academy07:43.7
50Mairi McKellopGMS Rowing Center07:43.7
52Alexandra FarrellPhillips Academy07:44.8
53Elizabeth HelmerAlbany Rowing Center07:45.1
53Juliet HollingsworthNoble07:45.1
55Emily PikMaritime Rowing Club07:45.4
56Kathleen FoggBurnt Hills Rowing Association07:45.8
56Kirsten SmithSt. Anthony's Crew Inc.07:45.8
58Michelle GoodwinHoly Spirit07:46.2
59Elizabeth RutowskiWest Side Rowing Club07:46.4
60Sophia BlairRadnor Rowing Club07:46.5
61Anna HartyAnnapolis Juniors Crew07:46.6
62Alyssa CantarellaOur Lady of Lourdes07:46.8
63Cara SpinosaAbsegami High School07:47.0
64Marissa McCormickRadnor Girls Crew Club07:47.7
65Kathryn HalloranRocky Mountain Rowing Club07:47.9
66Emily Van FossenMoorestown Rowing Club07:48.0
67Felicia CrowderRow New York07:48.3
68Meghan FarrellTempe Junior Crew07:48.5
69Yekaterina BeletskayVineland High School07:48.6
70Sally DanknerUnaffiliated07:48.9
71Erin BennettBlood Street Sculls07:49.1
72Megan ClarkeManhasset High School07:49.2
73Abby StevensonMaritime Rowing Club07:49.5
74Kate CreranHaddonfield Crew Club07:50.4
75Rosa KempEast Arm Rowing Club07:50.8
76Kate HalbigBurnt Hills Rowing Association07:51.5
77Kiersten DeHavenUnaffiliated07:51.6
77Jessica MulliganBuckingham Browne07:51.6
79Olivia McSheaSwan Creek Rowing Club07:52.1
80Megan FitzGeraldHingham High School Rowing Association07:52.4
81Saskia OrlowskiConcept2 Team Germany07:52.8
82Melissa UrquhartShaker Rowing Association07:53.2
83Kelsey AlbrightBrooks School Crew07:53.3
83Anna KastenbergHaddonfield Crew Club07:53.3
83kate VerzellaHaddonfield Crew Club07:53.3
86Caroline BanfieldEmma Willard School07:53.5
86Rebecca HerronAlbany Rowing Center07:53.5
88Sarah MurphyCommunity Rowing Inc.07:53.7
89Kaitlyn DenningtonVsculls07:54.1
90Erin CzupilShaker Rowing Association07:54.9
91Courtney CataudellNardin Academy07:55.0
92Allie EvartsTabor Academy07:56.1
93Erin ReelickGMS Rowing Center07:56.3
94Lexi LynnGreenwich Crew07:56.8
95Julia LuscinskasNoble07:57.1
96Allie BollmanBromfield School07:57.6
96Abigail SchiavoMainland High School07:57.6
98Amanda DotheMainland High School07:58.3
99Annie GoldmanPelham Community Rowing Association07:58.5
100Julia KellingPelham Community Rowing Association07:58.9
101Alexandra SimpkinsGreater Dayton Rowing Association07:59.2
102Lauren van VlietBlood Street Sculls07:59.5
103Jenna BuenoGreater Lawrence Rowing07:59.7
104Nikki NicelyW.T. Woodson Crew Boosters08:00.0
105Rachel UptonMaritime Rowing Club08:00.1
106Kelsey GarbuttOcean City High School08:00.3
106Eilnor HannumEssex Rowing Club08:00.3
108Sophie ShayTabor Academy08:00.6
109Shannon ReddingArchbishop Prendergast08:00.7
110Melissa SoucieAvon High School08:02.0
111Ginny ButchyArchbishop Prendergast08:02.2
112Ashley MarshBaldwinsville Crew08:02.5
113Jessica SecklerOur Lady of Lourdes08:03.0
114BRITTNEY KNASZAKWest Side Rowing Club08:03.1
114Halley LearnedTabor Academy08:03.1
116Alexandra MargherioManhasset High School08:03.5
117Megan BunnellNoble08:03.6
118Catherine YeksigianWest Side Rowing Club08:03.8
119Emilie JohnstonAlbany Rowing Center08:04.0
120Kate LeeBromfield School08:05.8
121Seliat DairoRow New York08:06.6
121Katharine PhillipsNardin Academy08:06.6
123Natalie BowenDuxbury Bay Maritime School08:06.8
123Maggie ScollanPelham Community Rowing Association08:06.8
125Jenna SholkNardin Academy08:07.3
126Lauren AberHudson River Rowing Association08:07.7
127Kylie LewisFairport Crew Club08:08.0
128Danielle AlbertsonSpackenkill Rowing Club08:08.1
129Julia PearceAvon High School08:08.3
130Angela QuinnArchbishop Prendergast08:08.4
131Bliss BakerTabor Academy08:08.6
132Jessica dallettOcean City High School08:08.7
133Shannon DenningtonVsculls08:09.6
134Alex GraffEmma Willard School08:10.1
135Ashleigh McEvoyNoble08:10.4
136Jennifer LappNavesink River Rowing Club08:10.8
137Maggie MorrellAlbany Rowing Center08:11.2
138Kira KopaczNorth Jersey Rowing08:11.4
139Lily EisermannNorthampton Youth and Community Rowing Inc.08:11.5
140Kimberly SecklerOur Lady of Lourdes08:11.8
141Christina McGuireMiddletown High School08:12.3
142Jareline GuerreroRow New York08:12.9
143Gabrielle DemacShrewsbury High School Crew08:13.0
144Tiffany RyanRow New York08:13.2
145Valerie WeberCascadilla Boat Club08:13.5
146Celine GillSt. Mary Academy Bay View08:13.7
147Jessuca FerlaAvon High School08:13.9
148Nina KuroseNorthampton Youth and Community Rowing Inc.08:14.0
149Elizabeth DeBlockNiskayuna High School08:14.3
149Michelle ForteOakcrest High School08:14.3
149Liz KristMaritime Rowing Club08:14.3
149Alexandra WaltersAlbany Rowing Center08:14.3
153Kierstin KnightlyNorthampton High Crew Club08:14.9
154Elizabeth HiltonAnnapolis Juniors Crew08:15.2
155Amanda TruesdellWest Side Rowing Club08:15.8
156Nicole KimAvon High School08:16.1
157Victoria RyanThe Fitness Group08:16.2
158Brooke BaumgartnerBuckingham Browne08:16.4
158alexandra moffattOcean City High School08:16.4
160Hannah StahlShrewsbury High School Crew08:17.3
161Hannah BertrandNorthampton High Crew Club08:17.9
162Mary Kate FrauenheimWest Side Rowing Club08:18.4
163Kate CapistranManchester Central Crew Club08:18.7
164Eliana BondraCascadilla Boat Club08:19.0
165Alexa AntonioliOcean City High School08:19.4
166Erin DelaneyAlbany Rowing Center08:19.8
167Margel DiMaggioSt. Mark's School08:20.2
168Marley McDermottDuxbury Bay Maritime School08:20.5
169Lydia CarthyBuckingham Browne08:21.3
170Katelynn HentzFairport Crew Club08:21.5
171Dana MosleyVineland High School08:21.9
172Erin McMullenFairport Crew Club08:22.5
173Katharine GossSt. Mark's School08:22.7
174Gabby ZacherWest Side Rowing Club08:23.2
175Stephanie MoriartyShrewsbury High School Crew08:23.5
176Anna FinkenhauerHaddonfield Crew Club08:25.0
177Jill PopekSwan Creek Rowing Club08:26.0
178Veronica RyanThe Fitness Group08:26.1
179Blair BradleyBethesda Chevy Chase High School08:26.2
180Sarah ConnorsUnaffiliated08:27.9
181Katie HartCommunity Rowing Inc.08:28.2
181Brittani KellyGreenwich Crew08:28.2
183Katie CoffeyJames I. O'Neill Crew08:28.5
183Coti HarrisNorthampton Youth and Community Rowing Inc.08:28.5
185Anna ManteroEmma Willard School08:28.6
186Annie SperanzaEmma Willard School08:29.4
187Lauren HerdtSouthfield School08:30.1
188Shannon O'DonnellOcean City High School08:30.3
189Alex HellerSt. Mark's School08:30.6
190Andrea AlverdeEmma Willard School08:31.2
191Varney GlassmanRadnor High School Crew08:32.0
192Liz FrangerShrewsbury High School Crew08:33.3
193Shelby ElotmaniEssex Rowing Club08:33.6
194Laura ArnoldFairport Crew Club08:33.7
195Elizabeth BeckerWayland-Weston Rowing Association08:34.1
196stephanie grecoSt. John the Baptist DHS08:34.4
197Nike JohnNoble08:35.3
197Cordellia MeullerNarragansett Boat Club08:35.3
199Sarah HartOrleans Sweeps08:36.4
200Jo YangCascadilla Boat Club08:37.5
201Justine BaldwinNarragansett Boat Club08:37.7
202Jennifer LukeOakcrest High School08:38.0
203Maggie DenisonEmma Willard School08:40.4
203Carly MontaneroOcean City High School08:40.4
205Chelsea CurreriGlastonbury High School08:41.5
206Rosie McCarthyWest Side Rowing Club08:45.7
207Dominique BlountNavesink River Rowing Club08:45.8
208Katie BaldwinNarragansett Boat Club08:48.1
209Elaine SchertzMilwaukee Rowing Club08:48.4
210Carolyn MurphyChaminade High School08:48.5
211Christina BennettNavesink River Rowing Club08:49.3
212Alexandra ZigmontGreater Lawrence Rowing08:50.1
213Carra KellyTabor Academy08:54.7
214Claire HoodmakerWest Side Rowing Club08:56.9
215Emily TompkinsChase Collegiate School08:57.5
216Marilyn McQuadeTabor Academy09:07.4
217Rebecca YoungEssex Rowing Club09:09.0
218Evan FoleySt. Mark's School09:32.7

Return To Results Page