World IRC Results 2009

Junior Men Lightweight

Pos Name Club/Country Time
1Zaharia Petru AlinS.C.Armida06:15.7
2Scott TinsmanQuad City Rowing Association06:27.6
3Jonathon RosowAvon High School06:28.2
4Erich SchultzeNarragansett Boat Club06:32.1
5Mike MirabellaAbsegami High School06:32.8
6Zachary ConnertonSt. Joseph's Collegiate06:35.3
7Tobias SchadConcept2 Team Germany06:36.0
8Brendan HarringtonChaminade High School06:36.4
9Matt MaddammaSteel City Rowing Club06:37.2
10Christian Van DyckCommunity Rowing Inc.06:38.3
11Zack SeigelLa Salle College High School06:38.4
12Dylan GouldEast End Rowing06:39.2
13Matt SobotkaSarasota Crew06:39.9
14James HampCanisius High School06:40.2
14Ronald RubinoCanisius High School06:40.2
16Alex HaganGreenwich Crew06:41.6
17Emery SchoenlySalisbury School06:42.1
18paul wisniowskiLa Salle College High School06:43.1
19Joe HanlonGonzaga College High School06:43.2
20Dominic BellissimoChaminade High School06:44.1
21Bradley SpeirMiddletown High School06:46.1
22Mathias LarsenOdder06:46.2
23Ricky BourkeKent School Boat Club06:46.4
23Thomas MorrisonNew Trier Rowing Club06:46.4
23Benjamin PotashDuxbury Bay Maritime School06:46.4
26Michael LindbergMilwaukee Rowing Club06:46.9
26John NoyesNew Trier Rowing Club06:46.9
28Anthony CurroEssex Rowing Club06:48.1
29Greg KuhlmanMercer Junior Rowing Club06:48.7
30edward oneillEast End Rowing06:49.5
31Daniel HaydenSt. Joseph's Collegiate06:50.0
31Aaron LaddCommunity Rowing Inc.06:50.0
33John CorbettEssex Rowing Club06:50.5
33Jake HanBachelors Barge Club06:50.5
35Stephen WainwrightTempe Junior Crew06:50.9
36Brandon ClarkArlington Rowing Association06:51.0
36Christopher HatzisChaminade High School06:51.0
38Scott MyslinskiBromfield School06:51.4
39Joseph CalderoneManhasset High School06:51.5
40Lane BrokawNorwalk River Rowing Association06:52.5
41Theo PritzCascadilla Boat Club06:52.8
42Vincent GraneseSt. Augustine Prep HS06:53.0
42Ty LouisManhasset High School06:53.0
44Vincent ScelsoSt. Augustine Prep HS06:53.1
45Connor O'SullivanIona Prep Crew06:53.3
46Danny BradacCascadilla Boat Club06:54.1
47David RodgersNew Trier Rowing Club06:54.2
48Dan SalernoMainland High School06:54.3
49Zach WrightGreenwich Crew06:54.7
50Thomas PiacentinoMercer Junior Rowing Club06:54.8
51Stephen FreibergWayland-Weston Rowing Association06:54.9
52Matthew LoweGreenwich Crew06:55.0
53travis simonSaint John The Baptist06:55.2
54Robert ClementeOrchard Lake St. Mary's Prep06:55.4
55Jackson McCarronSt. Augustine Prep HS06:55.8
56Joshua MannNew Trier Rowing Club06:55.9
57Daniel MasiCommunity Rowing Inc.06:56.9
58Bobby WallaceFairfield Prep06:57.0
59Colin DabundoMainland High School06:57.1
59Sam ShepherdCommunity Rowing Inc.06:57.1
61Terence CooperSt. John the Baptist DHS06:57.6
62Alexander PetrellaOcean City High School06:57.7
63Bryan RogersChaminade High School06:58.1
64Nicholas IppolitoPelham Community Rowing Association06:58.5
65Henry GabrielChoate Rosemary Hall06:58.8
66Richard SeiblerEpiscopal High School of Jacksonville06:59.2
67Matthew JohnsonBishop Eustace Prep School06:59.3
67Andrew KouriNoble06:59.3
67Tyler WilsonKent School Boat Club06:59.3
70stephen joyceWest Side Rowing Club06:59.5
71phillip falcoDon Bosco Prep.07:00.1
72Gilbert WhiteCascadilla Boat Club07:00.5
73Sam HaganGreenwich Crew07:00.7
73Carter LawSwan Creek Rowing Club07:00.7
75Thomas HeubuschSt. Joseph's Collegiate07:01.2
76Shaughn JuckettMainland High School07:02.5
77Michael BuzbyMainland High School07:03.0
78Benjamin FischbergUnaffiliated07:03.3
79Ben SmithOur Lady of Lourdes07:03.5
80Alexandre DebetencourtAnnapolis Rowing Club07:03.7
80Jon MurcekThree Rivers Rowing Association07:03.7
82Sean KenneyCanisius High School07:03.8
83Ryan BrownTempe Junior Crew07:04.0
84Jeff BuyseOcean City High School07:04.4
85Bradley MillerEgg Harbor Township High School07:04.7
86Matthew BirdWest Potomac High School07:05.1
87Mike MassoneMercer Junior Rowing Club07:05.4
88Logan LevensonSt. Augustine Prep HS07:06.5
89Richard BarakatChaminade High School07:06.9
90Alexander BuckGreenwich Crew07:07.2
91Simon RossNorthampton Youth and Community Rowing Inc.07:07.6
92Michael VallenAvon High School07:08.2
93Jacob Morris-KnowerCascadilla Boat Club07:09.4
94Nicholas ForgioneEssex Rowing Club07:09.7
95Timothy J BeachMercer Junior Rowing Club07:09.8
96Thomas EvangelistaSt. Joseph's Collegiate07:09.9
97avery weisfeldMercer Junior Rowing Club07:10.0
98Richard WagnerNarragansett Boat Club07:11.6
99Dylan HartwickWarwick Crew Club07:12.0
100Matt DelrosarioSt. John's High School07:12.2
100Greg KazarianSt. John's High School07:12.2
102John WalshFordham Prep Rowing07:12.5
103Kevin JonesFairport Crew Club07:12.6
104Erdal KadiogluHalf Hollow Hills Crew Club07:12.8
105Croy LaughlinBishop Eustace Prep School07:13.0
106Brandt BeckermanSagamore Rowing Association07:13.2
107Chase PetrellaOcean City High School07:13.9
108Dan TellerBuckingham Browne07:14.2
109James HoppAbsegami High School07:14.6
110Jared BenwayShenendehowa Rowing Club07:14.9
110Zeb JohnstonBurnt Hills Rowing Association07:14.9
112Nick TinkhamDuxbury Bay Maritime School07:16.0
113Tyler DailyMainland High School07:16.3
114Davis MullerDuxbury Bay Maritime School07:17.1
115Christopher YiachosManhasset High School07:17.5
116Francesco PalumboChaminade High School07:17.6
117Nick Van SciverWayland-Weston Rowing Association07:18.1
118Sean FanningEssex Rowing Club07:18.3
119Jared DeRossiHalf Hollow Hills Crew Club07:18.9
120Parker CoyneCommunity Rowing Inc.07:20.1
121Carter HarwoodUnaffiliated07:22.4
122Peter HeyeBuckingham Browne07:22.7
123Brian RauxSt. John the Baptist DHS07:24.7
124John McGovernEssex Rowing Club07:25.6
125JAMES KRACHManhasset High School07:27.2
126Kevin Bel-SummerHalf Hollow Hills Crew Club07:27.8
127Robert CaderasHalf Hollow Hills Crew Club07:29.3
128Ben LowdenFairfield Prep07:29.7
129William SolbergSalisbury School07:30.0
130David KaessSt. Augustine Prep HS07:30.7
131Frank RomanoSt. John the Baptist DHS07:31.1
132Chris ScavongelliDuxbury Bay Maritime School07:32.1
133Kent HorsleyHaddonfield Crew Club07:34.1
134JJ PollackNoble07:34.6
135Kaan ErdemHalf Hollow Hills Crew Club07:36.0
136Matt LawtonBrooks School Crew07:36.3
137Nate EfronSuper Hot in Tight Spandex I.R.C.07:36.4
138Beau TurnerMainland High School07:36.7
139Maxwell WheelerDuxbury Bay Maritime School07:37.6
140Nathan Nelson-ManeyShrewsbury High School Crew07:37.7
141Brian MillerGreenwich Crew07:37.9
142Liam CollinsNarragansett Boat Club07:39.1
143Danny EganNew Trier Rowing Club07:39.8
144Daniel LewisGreenwich Crew07:41.7
145Eli TeguNarragansett Boat Club07:42.0
146Phillip MartyCommunity Rowing Inc.07:43.2
147David OttenheimerBuckingham Browne07:43.3
148Brian LarsenHalf Hollow Hills Crew Club07:43.4
149Stephen GemmitiUnaffiliated07:44.5
150Delehanty PatrickMcQuaid Jesuit High School07:47.2
151Nathan HigginsMiddletown High School07:48.9
151Liam Kelly FlemingNorthampton Youth and Community Rowing Inc.07:48.9
153Ryan McAdooMcQuaid Jesuit High School07:49.2
154James BigosRidgewood Crew07:49.4
155Christian McDonalMainland High School07:52.3
156Samuel DowlingChase Collegiate School07:53.5
157Nick PecoraroSt. John the Baptist DHS07:54.4
158Matthew SteinbergSt. John the Baptist DHS07:58.6
159Nicholas StanekRidgewood Crew07:58.9
160James BreitmeyerUnaffiliated08:01.5
161Jessy MillsMainland High School08:04.5
162Patrick DunnShrewsbury High School Crew08:12.9
163Achutha RamanDover-Sherborn High School08:13.5
164Wendell AustellSalisbury School08:24.4
165Zack DiNelloSound Rowers08:26.0
166Mark MulliganOrleans Sweeps08:59.4
167matthew matheisSt. John the Baptist DHS09:17.0
168Duncan CampbellFairfield Prep59:59.0

Return To Results Page