World IRC Results 2008

Junior Women Lightweight

Pos Name Club/Country Time
1Virginia DiazEspaña07:22.6
2Margarete Traute Edelgard JakschikConcept2 Team Germany07:24.0
3Cathy RandleUnaffiliated07:32.0
4Sarah CohanPhillips Academy Andover07:35.9
5Jackie LeesCrescent Boat Club07:36.0
6Chris ErhartTempe Junior Crew07:38.2
7Kirsten LunderGreenwich Crew07:39.9
8Elisabeth MurrayPlant High Rowing Association07:41.7
9Lindsey BraggMaritime Rowing Club07:44.3
10Caroline MansuetiBethesda Chevy Chase High School07:47.9
11Morgan HOFFMANBay Shore High School Crew Club07:48.8
12Paige TerryConvent of the Sacred Heart07:49.6
13Kim HopewellGMS Rowing Center07:51.4
14Patty SuquilandaGreenwich Crew07:51.9
15Rebeca LealREMOMEXICO07:52.0
16Danielle CarlinoWest Side Rowing Club07:53.2
17Abby KnightFriends of Shenendehowa Crew07:53.3
18Rachel DelehantyNew Trier Rowing Club07:53.9
19Rachel HirschbeckWest Side Rowing Club07:54.1
20Kitty Higgins-LambertCommunity Rowing Inc.07:54.2
21Veronique IrwinWest Side Rowing Club07:55.6
22Mary NilanMaritime Rowing Club07:56.3
23Kara DodsMainland High School07:56.5
24Puja SztorcNardin Academy07:57.3
25julie harsterUnaffiliated07:57.5
26Kelly NolanNew Trier HS Rowing Club07:57.6
27Emily FinchCincinnati Country Day School07:58.3
28Alex CoursLong Beach Junior Crew07:59.2
29SarahBeth ClarkBlair Academy07:59.4
29Ashley PrentissWest Side Rowing Club07:59.4
31Kate CreranHaddonfield Crew Club08:00.0
32Lucy WallaceSt. Paul's School08:00.2
33Liz SaleskyEast Lyme High School08:00.4
34Isabelle GoossensGreenwich Crew08:02.2
35Aly GoldsteinLower Merion HS08:02.5
36Melissa UrquhartShaker Rowing Association08:03.6
37Elizabeth CarboneSt. Anthony's Crew Inc.08:05.8
37LOIS TOWNSENDOakcrest High School08:05.8
39Ashley KoontzHaddonfield Crew Club08:07.6
40Molly SeligNew Trier HS Rowing Club08:08.7
41Catherine SchmitzUnaffiliated08:09.1
42Calliope GiannopoulosRow New York08:10.1
43Charlotte LaneNardin Academy08:10.3
44Katherine RuschWest Side Rowing Club08:10.4
45Allie KolaskiHaddonfield Crew Club08:10.8
46Kira RichardsBethesda Chevy Chase High School08:10.9
47Rosa KempEast Arm Rowing Club08:11.3
48Gwynedd ArburyBethesda Chevy Chase High School08:12.8
49Brielle BowersOakcrest High School08:12.9
50Kelsey KeanWest Side Rowing Club08:13.3
50Vanessa MeyerhoeferRow New York08:13.3
52Haley UllingerSpackenkill Rowing Club08:13.9
53Julia HahnFairport Crew Club08:14.6
54Jessica Fainst john the baptist dhs08:14.8
55Gianna CurcioPelham Community Rowing Association08:14.9
56Kaitlyn KoscielniakWest Side Rowing Club08:15.4
57Amanda TruesdellWest Side Rowing Club08:17.8
58Katherine WisemanLangley High School08:17.9
59Meredith FreshleyCincinnati Country Day School08:18.6
60Soraya ShehataBethesda Chevy Chase High School08:19.5
61Dana Wolkiewiczst john the baptist dhs08:19.7
62Sophie GavellWayland-Weston Rowing Association08:20.6
63Stephanie ZangPine Richland High School Crew08:21.4
64Jamie RoloffSwan Creek Rowing Club08:22.2
65Amber RomanRow New York08:22.3
66Andrea MuffolettoWest Side Rowing Club08:23.5
67Megan SharkeyAbsegami High School08:24.3
68Kristen RiceFairport Crew Club08:24.9
69Natalie LopatowskiHalf Hollow Hills Crew Club08:25.0
70Jessica DraksicWest Side Rowing Club08:26.8
71Amanda MarshShaker Rowing Association08:27.2
72Annie SeneskiHaddonfield Crew Club08:27.6
73Maureen HiltonPine Richland High School Crew08:27.7
74Ashley LaveryArchbishop Prendergast08:27.9
75Amanda MasseyHalf Hollow Hills Crew Club08:30.8
76Mary Moslerst john the baptist dhs08:31.3
77Michelle Solimenest john the baptist dhs08:31.4
78Mariela GallegosREMOMEXICO08:31.8
79Haley BrykShaker Rowing Association08:32.4
80Emily NugentWest Side Rowing Club08:33.1
81Kristen BrundageNavesink River Rowing Club08:34.1
82Elizabeth MerrittEssex Rowing Club08:36.4
83Sarah GrellaOur Lady of Mercy Academy08:36.9
84Katherine MuckeJames I. O'Neill Crew08:37.2
85Lauren GubaShrewsbury High School Crew08:37.7
86Katherine MallettWinsor School08:37.9
87Courtney PurslowHalf Hollow Hills Crew Club08:39.0
88Sydney KayNorthampton Youth and Community Rowing Inc.08:39.3
89Lacy DrosteGrimsby Secondary School08:40.0
90Alana LynchEssex Rowing Club08:42.6
91Deena NieuwenhuisUnaffiliated08:43.2
92Jaimilee BontempiHamp Club08:48.5
93Claire GerkenOur Lady of Mercy Academy08:49.2
94Sara HellerSpackenkill Rowing Club08:50.3
95Elizabeth ResnickNorthampton Youth and Community Rowing Inc.08:50.4
96Anna NewtonGable Hall School, GBR08:51.6
97Mary HooverPelham Community Rowing Association08:52.6
98Jillian ZieffWayland-Weston Rowing Association08:55.6
99Hannah Osbornw OsborneGreater Lawrence Rowing08:55.8
100Allison DoughtyNavesink River Rowing Club08:58.2
101Jaishri AtriLowell High School09:05.6
102Emily JessenGlastonbury High School09:07.0
103Jessica WrightWest Side Rowing Club09:10.8
104Alexandra ZigmontGreater Lawrence Rowing09:13.0
105Jessica TowersGable Hall School, GBR09:25.0
106Chloe RohnChase Collegiate School09:25.8
107Sara BovatChase Collegiate School09:26.7
108Anna ClarkGreater Lawrence Rowing09:43.5

Return To Results Page