World IRC Results 2008

Junior Men Lightweight

Pos Name Club/Country Time
1Allan AmicoWest Side Rowing Club06:21.2
2Andrej Lawaetz BendtsenÅrhus06:23.2
3Austin MeyerShaker Rowing Association06:25.4
4Nick BaxSt. Albans06:27.4
5Alberto ArriagaREMOMEXICO06:28.2
6Tyler NaseLa Salle College High School06:29.2
7A.J. BrooksNewport Aquatic Center06:32.3
8Mathias LarsenOdder06:33.0
9Alex RubertChaminade High School06:33.2
10Thomas NeselShaker Rowing Association06:33.7
11Patrick MoranLa Salle College High School06:35.7
11Benjamin PerryPeddie School06:35.7
13Jonathan LeesCrescent Boat Club06:36.1
14Christian Van DyckCommunity Rowing Inc.06:38.8
15Robert AbramoLa Salle College High School06:39.4
16Alexander DernNew Trier HS Rowing Club06:40.2
16Lars Henning HartigConcept2 Team Germany06:40.2
18Alexander PerkinsKent School Boat Club06:41.0
19Alex NewellWayland-Weston Rowing Association06:41.1
20Mike MirabellaAbsegami High School06:41.8
21Daniel KirraneChaminade High School06:42.0
22Steve WilczynskiWest Side Rowing Club06:42.5
23Sean TuffyChaminade High School06:42.9
24Julian KabawatCommunity Rowing Inc.06:43.1
24Tom MicklerLower Merion HS06:43.1
26Brian FrakeChristian Brothers Academy06:43.5
27Alexander HaganGreenwich Crew06:43.8
28Joseph CalderoneManhasset High School06:44.3
29Ian Healy-DayCommunity Rowing Inc.06:44.7
29Stephen KendallNew Trier Rowing Club06:44.7
29Andrew ProtoChaminade High School06:44.7
32Brandon VazquezSt. Ignatius High School06:45.9
33Patrick KenneyWest Side Rowing Club06:46.1
33Erich SchultzeNarragansett Boat Club06:46.1
35Paul WisnowskiLa Salle College High School06:46.6
36John AshtonSwan Creek Rowing Club06:46.8
37John Bardongst john the baptist dhs06:47.2
37Scott CaplanTaylor Allderdice High School06:47.2
39James BuckmanLower Merion HS06:47.5
40Dylan GouldEast End Rowing06:47.6
41Derek PorterConestoga Crew Club06:48.7
42Gregory OudheusdenGreenwich Crew06:49.2
42Stephen WainwrightTempe Junior Crew06:49.2
44Brendan HarringtonChaminade High School06:49.6
45Christopher MurphyChaminade High School06:49.7
46Nicholas BuyseOcean City High School06:49.9
46Owen ProteauNew Trier HS Rowing Club06:49.9
48Gregory RiddellGreenwich Crew06:50.3
49Matt O'LearyNoble06:50.4
50Alex PetrellaOcean City High School06:51.1
51Brendan MaloneShaker Rowing Association06:51.2
51Kenneth Van DykeClarkstown Crew06:51.2
53Jonathan MillerChaminade High School06:51.3
54Daniel WarrenSt. Ignatius High School06:52.5
55Christopher StickelOcean City High School06:53.0
56James TraceyCommunity Rowing Inc.06:53.3
57Alexander LeeFairmount Rowing Association06:53.5
58Connor BurkeHalf Hollow Hills Crew Club06:54.3
59Benjamin SmithOur Lady of Lourdes06:54.6
59Eric SzendreySt. Augustine Prep HS06:54.6
61Miles GrimshawBuckingham Browne06:54.8
62Dan JefferiesNorth Allegheny High School06:54.9
62Jonathon RosowUnaffiliated06:54.9
64V. Philipp SloanWest Springfield High School06:55.5
65luis romoDon Bosco Prep.06:55.7
66Casey KleinLower Merion HS06:56.0
67Sam DeFrankLoyola Academy Rowing Association06:56.1
68Chris MasseyHalf Hollow Hills Crew Club06:56.5
69Thomas FordShrewsbury High School Crew06:56.6
70Tucker RismanGreenwich Crew06:56.9
71Evan ChamberasPoughkeepsie High School06:57.0
71Dan SalernoMainland High School06:57.0
73Dylan ColettoSt. Catharine's Rowing Club06:57.4
74Thomas MorrisonNew Trier HS Rowing Club06:58.1
74Andrew WaitEssex Rowing Club06:58.1
76William FerraroSt. Paul's School Boat Club06:58.4
77Stephen CobosManhasset High School06:58.8
78Andrew CarmodySt. Augustine Prep HS06:59.3
78Arthur MicheliFordham Prep Rowing06:59.3
80Nico RicheySt. Augustine Prep HS06:59.9
81Terence Cooperst john the baptist dhs07:01.6
82James NelsonNew Trier HS Rowing Club07:02.0
83Gordon EcclesNoble07:02.1
84giancarlo incorvaiaOur Lady of Lourdes07:03.0
85Miguel PortillaREMOMEXICO07:03.3
86Daniel HaydenWest Side Rowing Club07:03.8
87Scott MyslinskiBromfield School07:04.3
87Matthew PlutaGreenwich Crew07:04.3
89Joseph SchroederMcQuaid Jesuit High School07:04.8
90Travis Simonst john the baptist dhs07:05.3
91Jamie ByronTC Williams High School07:05.4
92Ian BambergerNavesink River Rowing Club07:05.9
93Lauri KytomaaCommunity Rowing Inc.07:06.3
94Adrian MansyllaFordham Prep Rowing07:06.4
95stephen joyceCity Honors High School07:06.7
96Anthony CurroEssex Rowing Club07:06.8
97Russ GarrettMainland High School07:06.9
98Ross PedersenFairport Crew Club07:07.6
99Mikko SalovaaraSt. Paul's School07:08.5
100Travis RebstockGMS Rowing Center07:08.8
101Sam HaganGreenwich Crew07:09.0
102Andy SussmanGreenwich Crew07:09.8
103Charlie WinnCelil Cavusoglu's Ramrod SC07:10.3
104Stephen FreibergWayland-Weston Rowing Association07:10.4
104Daniel MasiCommunity Rowing Inc.07:10.4
106Ian FinnLowell High School07:10.5
107David HackUnaffiliated07:11.0
107David MillsFairport Crew Club07:11.0
109Robert ClementeSt. Mary's Prep07:11.2
110John DiMinoUnaffiliated07:11.4
111Joshua LlanoBelen Jesuit Preparatory School07:11.8
111Alex McAdooMcQuaid Jesuit High School07:11.8
113Dimitri RoumeliotisGreater Lawrence Rowing07:12.1
114Mike KozlowChaminade High School07:12.6
115Sam GarrisonAlbany Rowing Center07:13.1
116Tenzin MasselliMiddletown High School07:14.1
117Ben NylenUnaffiliated07:14.5
118Colin NewellHaddonfield Crew Club07:15.5
118Lane PertusiPhillips Exeter Academy07:15.5
120Paul RittenhouseHalf Hollow Hills Crew Club07:16.0
121Nick AngeloHalf Hollow Hills Crew Club07:16.2
122Blair LewisSalisbury School07:16.3
123Parker Coynecri07:16.6
124Benjamin SchwartzFayetteville-Manlius High School07:16.7
125Harrison FinchLowell High School07:16.9
125jon murcekRowpittsburgh07:16.9
127Stephen GuilhermeHalf Hollow Hills Crew Club07:17.2
128Casey SchuhGreater Lawrence Rowing07:17.4
129CJ CookWest Side Rowing Club07:17.9
130Daniel FeldmanMainland High School07:18.2
131Brian rauxst john the baptist dhs07:18.5
132Jesse DonderoSt. Augustine Prep HS07:19.2
133Chris LanFrancoGMS Rowing Center07:19.3
134James MunroMcQuaid Jesuit High School07:19.5
135John CorbettEssex Rowing Club07:19.6
136Palmer SukLangley High School07:20.4
137Daniel StarrBrighton Rowing Club07:20.7
138Nate EfronFairport Crew Club07:20.8
139Matthew SilvermanMontclair High School07:21.0
140Patrick GoldstienPelham Community Rowing Association07:21.4
141Brian DeLongFairport Crew Club07:21.6
142Bryan MirabellaAbsegami High School07:21.8
143Tyler Quinn HollowayAlbany Rowing Center07:21.9
144Joseph AftringRadnor High School Crew07:22.6
145Robert CowleyWest Springfield Crew Boosters Club, Inc./ West Sp07:22.7
146Arthur WesselLangley High School07:23.4
147Lewis GlandfieldGable Hall School, GBR07:23.8
148Ben ArlandSalisbury School07:24.6
149Julian FernandezDon Bosco Prep.07:24.7
150Maxwell Brownst john the baptist dhs07:25.4
150Ben ReaFayetteville-Manlius High School07:25.4
152Joseph Walshst john the baptist dhs07:26.2
153Rhys ColettoSt. Catharine's Rowing Club07:26.3
154Christian WrightFayetteville-Manlius High School07:26.4
155James CrumpackerWest Springfield High School07:26.5
156andrew perryUnaffiliated07:27.3
157Morgan D'ArcyNew Trier HS Rowing Club07:27.4
158Michael BaldaufHamilton College07:28.3
159Conor McGloneSalisbury School07:29.0
160Jerome TseNoble07:29.1
161Kyle JonesXavier High School07:29.9
162Patrick ConlanUnaffiliated07:30.4
162James LanfranchiMaritime Rowing Club07:30.4
164Ezra FleishmanNorthampton Youth and Community Rowing Inc.07:31.5
165Vyacheslav MatveychukCommunity Rowing Inc.07:31.6
166Evan HeatonSpackenkill Rowing Club07:31.8
166Zeb JohnstonBurnt Hills Rowing Association07:31.8
168Stephen CardinalNorthampton Youth and Community Rowing Inc.07:32.4
169Erdal KadiogluHalf Hollow Hills Crew Club07:33.1
170Neil Folwilercri07:35.4
170James SpinaBlood Street Sculls07:35.4
172Chaseharris HarrisSarasota Crew07:35.6
173Adam MalehUnaffiliated07:36.1
174Elliot BrakeEast Lyme Rowing07:36.4
175Hunter HamrickPlant High Rowing Association07:37.1
176John WilkinsonXavier High School07:38.0
177Matt ViteriMcQuaid Jesuit High School07:39.0
178Simon RossHamp Club07:39.8
179Anthony PanarelliUnaffiliated07:40.8
180Liam BarryCommunity Rowing Inc.07:41.7
181Marco LanzaSpackenkill Rowing Club07:43.7
182JAMES KRACHManhasset High School07:44.3
183Mitchell SlovinEssex Rowing Club07:47.5
184Ethan RignaneseSpackenkill Rowing Club07:49.2
185Peter GillisCommunity Rowing Inc.07:52.8
186Joseph MacElveenPoughkeepsie High School08:02.9
187Samuel DowlingChase Collegiate School08:07.0
188Ryan MullenSpackenkill Rowing Club08:07.7
189Robert CaderasHalf Hollow Hills Crew Club08:18.4
190Liam Kelly FlemingNorthampton Youth and Community Rowing Inc.08:19.5
191Achutha RamanDover-Sherborn High School08:29.4
192Conner McLeanSpackenkill Rowing Club08:41.4
193Matthew KishXavier High School08:46.1
194Andrew SchafferSpackenkill Rowing Club08:47.9
195Bryan JonesSpackenkill Rowing Club08:48.6
196DJ KnesalBurnt Hills Rowing Association10:05.8

Return To Results Page