World IRC Results 2008

Junior Men

Pos Name Club/Country Time
1Lauritz Johannes SchoofConcept2 Team Germany05:57.5
2Jakub KolocVK KONDOR06:07.3
3Andrew ReswowGreenwich Crew06:09.4
4Giuseppe VicariCanottieri Ravenna06:13.4
5Gustav RydevikGreenwich Crew06:14.8
6Loren MeadThe Episcopal Academy-Pa06:15.5
7Ian SilveiraSt. Mary's Prep06:16.5
8John BuscheChesapeake Boathouse06:19.0
9Aaron HeydeBurnt Hills Rowing Association06:19.1
10Patrick WilliamsJunipero Serra HS06:19.2
11Conrad DobrowolskiHalf Hollow Hills Crew Club06:19.7
12Jethro van't HulFairport Crew Club06:20.7
13reynolds elihuSaratoga Rowing Association06:20.8
13Brian WettachCommunity Rowing Inc.06:20.8
15Stephen DoveSouth Jersey Rowing Club06:22.1
16Andrew LewisSt. Paul's School Boat Club06:22.2
17Jason KopelmanNew Trier Rowing Club06:23.1
18Edward WilliamsBrunswick School06:23.2
19Sean DickinsonUnaffiliated06:23.5
20Kurt SantaellaREMOMEXICO06:25.9
21J.P. HoganNewport Aquatic Center06:27.0
22Kynan ReelickGMS Rowing Center06:28.7
23Patrick McGannLa Salle College High School06:29.6
24Matthew LonskiGreenwich Crew06:29.8
25Sean FagoMercer Junior Rowing Club06:29.9
26Devon HintonBrookline High School06:30.3
27Chris ParkerGreenwich Crew06:30.5
28Quinn HarperMarina Aquatic Center06:30.9
29Matt ClarkNew Trier HS Rowing Club06:31.0
29Greg SilverbergUnaffiliated06:31.0
31Alex TaaffeSarasota Crew06:31.1
32kyle schmidtSarasota Crew06:31.2
33Thomas OliveraChaminade High School06:31.4
33Evan SawyerMarina Aquatic Center06:31.4
35Mark DissenNorth Allegheny High School06:31.6
35Owen TraynorSaugatuck Rowing Club06:31.6
37Chris MasseyCommunity Rowing Inc.06:31.7
38Nate KaniaCommunity Rowing Inc.06:32.2
39Henry FittsBrighton Rowing Club06:33.0
39Karl VolkmannCascadilla Boat Club06:33.0
41Brian YoungThe Episcopal Academy-Pa06:33.1
42Erik SchiferleWest Side Rowing Club06:33.4
43Tom HansonDeerfield Academy06:33.8
44Frank AgliAbsegami High School06:34.0
44Kevan ZadehWayland-Weston Rowing Association06:34.0
46Joseph SavoConestoga Crew Club06:34.2
47Ian FisherFriends of Shenendehowa Crew06:34.5
48Chupryna VyacheslavREMOMEXICO06:34.7
49Corentin MorelPelham Community Rowing Association06:34.8
50Connor SullivanEpiscopal Academy06:35.0
51Matthew StrebFordham Prep Rowing06:35.5
52Matthew StewartLa Salle College High School06:35.6
53Tyler HuckOcean City High School06:35.7
54Jack McCluskeySt. Ignatius High School06:36.2
55Doanld LeatherwoodChestnut Hill Academy06:36.8
56Daniel BirmanCascadilla Boat Club06:37.2
57dylan turnerMainland High School06:37.3
58James PardoeKent School Boat Club06:37.6
59Andy SaylesBurnt Hills Rowing Association06:37.9
60Owen MyersNew Trier Rowing Club06:38.0
61Angelo CamanoOcean City High School06:38.1
62Aidan BarrettRiverfront Recapture Inc.06:38.2
62David DolbenBrooks School Crew06:38.2
64Kevin PerryMainland High School06:38.8
65Timothy BroughtonSt. Paul's School for Boy's06:38.9
66Curtis McCabePoughkeepsie High School06:39.0
67Daniel HowarthMainland High School06:39.3
68John FurlongThe Hun School of Princeton06:39.5
69Michael HoppAbsegami High School06:41.1
70Greg CharteNavesink River Rowing Club06:41.2
71Steven DietemannJesuit Dallas06:41.5
72Alex PughJesuit Dallas06:42.0
73Charles WuUnaffiliated06:42.3
74Jake SluisRidgewood Crew06:42.5
75Connor JonesNew Trier Rowing Club06:42.6
76Arthur PareeneHoly Spirit06:42.7
77CONSTANTINOS GIOULEKASWest Side Rowing Club06:42.8
78John MorrisseyGMS Rowing Center06:42.9
79Tyler LawlorOcean City High School06:43.1
80Kingsley NephewShaker Rowing Association06:43.2
81Kevin AllenChaminade High School06:44.0
82William SheffieldSt. John's High School06:44.1
83Taggart DentonNew Trier HS Rowing Club06:44.4
84Michael FaustSt. Augustine Prep HS06:44.7
85Matthew JohnsChaminade High School06:44.8
86Theodore baumgardnerSt. Augustine Prep HS06:45.1
87Thomas ClevelandUnaffiliated06:45.2
88John CorrySarasota Crew06:45.4
89Glen MayerHaddonfield Crew Club06:46.2
90Dylan SiegfriedChaminade High School06:46.4
91Alex MerchoIndianapolis Rowing Center06:47.2
92John CoxRadnor High School Crew06:48.3
93Nicky BuxtonSt. Paul's School Boat Club06:48.7
94Michael MabkhoutiMainland High School06:49.0
95Jason BrowneSt. Augustine Prep HS06:49.6
95Alex ForsmanOcean City High School06:49.6
97William RobertsNew Trier HS Rowing Club06:49.8
98Kurt LintonSt. Augustine Prep HS06:50.0
99Peter van de BeekRadnor High School Crew06:50.2
100Jacob HarwoodDerryfield School06:50.4
101Gilman ConantBoston Rowing Club06:50.5
102George BryantLake Lanier Rowing Club06:50.9
103Joshua LashwayNorthampton Youth and Community Rowing Inc.06:51.0
104Sean CorwenThe Hun School of Princeton06:51.1
105Bradley BurnsSt. Mary's Prep06:51.4
105Peter GibsonCommunity Rowing Inc.06:51.4
105Brett KaderMainland High School06:51.4
108Alex NegroskiSarasota Crew06:51.7
109Chris DanielsNew Trier HS Rowing Club06:51.8
110Connor MurphyJames River HS Crew06:51.9
111Richie FredericksOcean City High School06:52.0
112Gregory SmithOur Lady of Lourdes06:52.2
113Kendall CottonBHRA06:52.4
114Brian Quatralest john the baptist dhs06:52.6
115George WhitridgeSalisbury School06:52.7
116Scott KellnerWest Springfield High School06:52.8
117Chase PetrellaOcean City High School06:53.5
118carlos cancelaBelen Jesuit Preparatory School06:54.0
118Robert KaletaMilwaukee Rowing Club06:54.0
120Greg KuhlmanMercer Junior Rowing Club06:54.6
121William BrownBlood Street Sculls06:54.8
122R. Christian ReynoldsKent School Boat Club06:55.0
123Adam GoldsmithCommunity Rowing Inc.06:55.4
124Jarod BackensSaratoga Rowing Association06:55.8
124Kevin LawkinsChaminade High School06:55.8
126Nick KunklerBerkshire School06:55.9
127James ReedUnaffiliated06:56.5
128John Gowerst john the baptist dhs06:57.2
129Josh SansPhillips Exeter Academy06:57.4
130Timothy DurhamIndianapolis Rowing Center06:57.7
130Andrew MerrittKent School Boat Club06:57.7
132Peter JoyceSteel City06:57.8
132Eric SeitzSalisbury School06:57.8
134Scott HelfrichSteel City06:58.0
135Peter Mekalainasst john the baptist dhs06:59.1
135Kyle TextorChaminade High School06:59.1
137David DiMegliost.augutine prep06:59.2
137Eric WesselGMS Rowing Center06:59.2
139jack shepardBerkshire Rowing and Sculling Society06:59.7
140Conor FinneganBromfield School07:00.0
140Joe KrukSpackenkill Rowing Club07:00.0
142Michael ChildBromfield School07:00.1
143Eamonn SweeneyNavesink River Rowing Club07:00.6
144Cameron HeydeBurnt Hills Rowing Association07:01.0
145Spencer McCormickDerryfield School07:01.1
146Nick IppolitoPelham Community Rowing Association07:01.5
146Aidan MarshBrighton Rowing Club07:01.5
148Clay CohenBerkshire Rowing and Sculling Society07:01.6
149Matthew TitusDon Bosco Prep.07:03.1
150Dave CulmerGMS Rowing Center07:03.6
151John BurkertHalf Hollow Hills Crew Club07:04.8
152Clinton McCabePoughkeepsie High School07:05.0
153James BraunDon Bosco Prep.07:05.9
154Matthew KneeceShrewsbury High School Crew07:06.2
155Casey ZielinskiRadnor High School Crew07:06.9
156Matthew lewisPoughkeepsie High School07:07.0
157Matthew WinstanleyLangley High School07:07.2
158Douglas BennettLangley High School07:07.4
159Anthony Abbruscatost john the baptist dhs07:07.6
160Noah SolomonSt. Paul's School Boat Club07:09.0
161Frank PallienDundee Rowing Center07:09.3
162Brandon LibbyHoly Spirit07:09.4
162Anthony PrinzivalliNorthampton Youth and Community Rowing Inc.07:09.4
162Bradley SpeirMiddletown High School07:09.4
165Andrew MillerRadnor High School Crew07:09.9
166H. Edward Brasteter IIISouth Jersey Rowing Club07:11.2
167Connor MurphyChaminade High School07:11.9
168Kevin BradyMainland High School07:12.4
169Colin DabundoMainland High School07:12.8
170Leo PelletierEast Lyme Rowing07:14.0
171Bryan MurrayBurnt Hills Rowing Association07:14.1
172Alex TibbittsEssex Rowing Club07:14.3
173Jason GuerreraChase Collegiate School07:14.8
174Clayton RossEssex Rowing Club07:15.1
175Benjamin SteeleGreen Lake Crew07:15.9
176Stephen CartwrightPittsford Crew07:16.2
177Hayden KautzSpackenkill Rowing Club07:16.5
178Nicholas ForgioneEssex Rowing Club07:16.9
179John SooyUnaffiliated07:17.1
180Patrick PlastererHalf Hollow Hills Crew Club07:20.8
181Kyle FloodSt. Mark's School07:20.9
182Adam PitelWayland-Weston Rowing Association07:23.2
183Jack BurkeUnaffiliated07:23.7
183Peter FittsBrighton Rowing Club07:23.7
185Max WilsonConcept2, GBR07:24.1
186Joe LarocqueLowell High School07:24.8
187Anthony SmithFayetteville-Manlius High School07:27.0
188Thomas LeeGable Hall School, GBR07:27.2
189Brett MandelHalf Hollow Hills Crew Club07:27.5
190Dan KerriskFairfield Prep07:28.3
191Matthew TolerWest Springfield High School07:28.9
192Nicholas HannonLowell High School07:29.1
193Matt CoxeEast Lyme Rowing07:34.8
194Patrick FieldsSpackenkill Rowing Club07:41.5
195Nathan HigginsMiddletown High School07:54.6
196Jack KelloggSpackenkill Rowing Club08:03.6
197Ross CuthbertConcept2, GBR08:05.1
198Gregory GainesGreater Lawrence Rowing08:08.3
199Adam KeallySledgehammer Rowing Club08:17.3
200Umer MalikDerryfield School08:21.7

Return To Results Page